Porady

Odnawiaj maszyny z pomocą dobrych farb

Wybór odpowiednich farb do malowania maszyn rolniczych ma ogromne znaczenie. Ma to bowiem wpływ nie tylko na estetykę, ale dobra farba także chroni maszynę rolniczą. A każda maszyna podczas pracy narażona jest na wiele negatywnych czynników. Mowa tu choćby o ziemi, substancjach chemicznych czy oczywiście samych warunkach atmosferycznych. Wszystkie te czynniki wpływają na powstawanie korozji. Dlatego wybór odpowiedniej farby ma tak istotne znaczenie.

Rodzaje farb do malowania maszyn rolniczych

Jak wspomniano, maszyny rolnicze podczas pracy mają styczność z wieloma negatywnymi czynnikami. Dlatego wymagają odpornych i bardzo trwałych powłok. Co ważne, dobra farba do maszyn rolniczych musi spełniać swoje zadanie zarówno w przypadku elementów eksploatacyjnych, jak i elementów ukrytych. Na rynku wyróżnić można kilka rodzajów farb przeznaczonych do malowania maszyn rolniczych. Pierwszym rodzajem są farby alkidowe. Są to dość popularne farby olejne. Ich popularność wynika przede wszystkim z przystępnej ceny. Niestety za tą niską ceną kryje się pewna wada farb alkidowych. Nie są one mianowicie dość trwałe. Nie powinno się ich zatem używać do malowania elementów znacznie narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Lepiej nadają się do malowania tych elementów, które mniej narażone są na różnego rodzaju czynniki negatywne. Innym rodzajem farb do malowania maszyn rolniczych są farby emaliowe na bazie żywicznej. Mowa tu farbach epoksydowych, akrylowych oraz poliuretanowych przeznaczonych do malowania maszyn rolniczych. W przeciwieństwie do farb alkidowych, farby emaliowe są zdecydowanie trwalsze, odporniejsze oraz dają dużo lepszy efekt estetyczny.

Wybór farby do malowania maszyn rolniczych

Wybierając konkretną farbę do malowania maszyny rolniczej uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest środowisko pracy maszyny rolniczej. Innymi słowy, pod uwagę wziąć należy to w jakich warunkach pracuje dana maszyna rolnicza. Inna bowiem farba zastosowania powinna zostać do malowania maszyny narażonej na takie czynniki jak ziemia, piach czy kamienie, a inna do malowania maszyny narażonej na działanie substancji chemicznych czy substancji innego rodzaju. Drugi czynnik to miejsca nałożenia farby. Farba, która ma być nakładana na obudowę maszyny ma nie tylko ją chronić, ale zapewniać również odpowiedni efekt wizualny. W przypadku elementów, które są wysoce eksploatowane podczas pracy, a do tego niewidoczne to przede wszystkim postawić należy na farby zapewniające ochronę. I ostatni czynnik to kompatybilność. Mowa tu o tym, aby farba pasowała do powierzchni, na którą ma być malowana. Dobrze jest również, aby farby pochodziły z tej samej serii.

farba rolnicza

Uzyskanie oczekiwanego efektu

Wybór odpowiedniej farby do jedno. Ważne jest także, aby była ona prawidłowo nakładana. Pod tym względem istotne jest zastosowanie właściwego podkładu. Dlatego zanim przystąpi się do malowania, powierzchnię należy bardzo dokładnie wyczyścić ze wszelkich zabrudzeń. Konieczne jest także usunięcie pozostałości po poprzedniej farbie. Na koniec powierzchnia przed malowaniem musi zostać zmatowiona, odpylona i odtłuszczona.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close