Maszyny rolnicze

Siewnik rzędowy – czym jest i do czego służy

Rozwój technologii i wprowadzanie nowych rozwiązań poprawia jakość pracy i efektywność w każdej dziedzinie życia. Niezależnie od tego, czy jest to produkcja, medycyna czy kultura, wszędzie da się odczuć nowinki technologiczne i usprawnienie pracy człowieka. Podobnie dzieje się z rolnictwem, które stale jest unowocześniane i wyposażane w nowe technologie. Dzieje się tak zarówno z maszynami przeznaczonymi do uprawy, jak i siewnikami, które stają się jeszcze dokładniejsze i bardziej wydajne. Mowa tu oczywiście o wszelkich rodzajach począwszy od siewników punktowych, kończąc na siewnikach rzędowych

Siewnik rzędowy – charakterystyka

Siewniki rzędowe to urządzenia, które odpowiadają na wysiew zbóż w linii. Zasada działania jest dość prosta, ponieważ najważniejszymi elementami są tutaj zbiornik i zespoły wysiewające. W zbiornikach przechowuje się materiał siewny, który następnie jest transportowany przewodami nasiennymi do aparatów wysiewających. Są one regulowane przez zastawki, a ich ustawienie decyduje o tym, jaka ilość ziaren ma zostać wysiana na dany hektar, a co za tym idzie jaka ilość ziaren przypada na dany cykl. Sprawia to, że jest on bardzo dokładny i można precyzyjnie dobrać ilości nasion jakie wysiewamy. Jest to ważne, ponieważ dobrze dobrany wysiew, decyduje o końcowym plonie.  Ponadto siewnik jest wyposażony w znacznik, który pomaga w nawigacji i zwiększa komfort pracy oraz koło podporowe, które utrzymuje siewnik na określonej wysokości.

Aby urządzenie to działało poprawnie, należy jednak pamiętać o konserwacji oraz dbać by stosowane części rolnicze były najwyższej jakości. Niemniej jednak łatwiej zapobiegać niż naprawiać, toteż warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze po każdym zakończonym sezonie, pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu siewnika ze wszelkich zabrudzeń i ziemi. Powodują one bardzo często powstawanie rdzy oraz zatrzymywanie łożysk. Dlatego warto dokładnie umyć siewnik oraz osuszyć wszystkie jego części. Ponadto konieczne jest na smarowanie wszystkich elementów ruchomych, które przez okres przestoju potrafią stracić właściwości mechaniczne. Chodzi tutaj oczywiście o mechanizm siewny i wszelkie łożyska. Warto również kontrolować czy żadna redlica siewnika nie jest zdarta zbyt mocno. Ważne jest również dbanie o samą konstrukcję, która potrafi rdzewieć i ulegać pęknięciom. Wszelkie takie usterki należy naprawiać błyskawicznie i dokładnie, by nie pogłębiały się i bardziej nie uszkadzały konstrukcji. 

Części do siewnika rolniczego

Co do samych napraw, tutaj również warto pamiętać o dokładności i jakości.  Wybierając części do maszyn rolniczych stosujmy tylko te, które są sprawdzone i gwarantują długie działanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku części, które się szybko zużywają. Są to między innymi palce zagarniające do siewnika czy redlice i muszą być wykonane z trwałego materiału, aby służyć jak najdłużej i nie trzeba było ich zbyt często wymieniać. Powoduje to bowiem straty finansowe oraz przestoje w pracy, które w rolnictwie należy ograniczać do minimum. Wybierajmy części mądrze, korzystajmy z pomocy internetowych sklepów rolniczych, a zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close