Po co rolnikowi glebogryzarka?
Części rolnicze, ułatwiają nam wiele prac, jakie wykonujemy na podwórku. Myśląc o zakładaniu trawnika czy ogrodu, musimy stanąć przed wyzwaniem, jakim jest spulchnianie gleby. Maszyny rolnicze, mogą nam znacznie ułatwić to zadanie. Tego typu urządzeniem jest glebogryzarka. Jest ona niezwykle chętnie wykorzystywana przez ogrodników. Jej użycie, znacznie przyśpiesza pracę oraz zwiększa jej komfort. Jakie są rodzaje glebogryzarek oraz jakie mają zastosowanie?
Glebogryzarka ogrodowa
Takie urządzenie, zaliczamy do grupy części rolniczych. Jest ona wykorzystywana, podczas pracy na polu, bądź w ogrodzie. Jest ona zbudowana z haków, które są umieszczone na obracającym się wale. Ma za zadanie wyrównywać oraz spulchniać glebę. Świetnie napowietrza oraz odchwaszcza ziemię. Jest to wręcz niezastąpione urządzenie, jeśli mówimy o przygotowywaniu gleby pod uprawę roli czy roślin. Znacznie ułatwia pracę w ogrodzie, spulchnianie gleby siłą własnych mięśni, za pomocą szpadla to katorga. To urządzenie sprawia, że jest to znacznie łatwiejsze.
Rodzaje
- Dla działek o dużej powierzchni możemy polecić glebogryzarkę spalinową. W przypadku spulchniania ziemi na dużej powierzchni może to być nie lada problemem. Moc silnika spalinowego jest wielką zaletą tego urządzenia. Ta cecha jest niezwykle kluczowa w sytuacjach, gdy zakładamy ogród na twardym podłożu. Glebogryzarka spalinowa, bez większego problemu poradzi sobie z odchwaszczaniem zarośniętego terenu. Jest ona niezwykle wydajna i radzi sobie z bardzo ciężkimi, gliniastymi glebami. Jest ona przeznaczona dla działek poza miastem, gdyż pracuje dość głośno, tak więc w mieście, możemy mieć problemy z sąsiadami.
- Glebogryzarki elektryczne, nadają się zarówno na małe, jak i duże działki. Wszystko jest zależne od mocy silnika. Dla działek nie większych niż 500 m² śmiało możemy polecić urządzenia o mocy 200 do 500 W. Jeśli mamy do czynienia z większymi działkami, to warto zainwestować w urządzenie powyżej 600 W. Jest ona znacznie cichsza, niż jej poprzedniczka dlatego sprawdzi się nawet w mieście. Jej wadą jest ciągłe rozwijanie i zwijanie kabla.
- W sklepie z częściami do traktorów, bez problemu dostaniemy glebogryzarkę mechaniczną. Możemy ją napędzać traktorem, jako część do ciągników, bądź siłą własnych mięśni. Nadaje się do małych ogrodów. Praca z jej użyciem jest prostsza niż ze szpadlem, ale wciąż wymaga trochę siły. Szerokość jej pracy jest dość mała, wynosi około 50 cm.
- W internetowym sklepie rolniczym, bez większego problemu dostaniemy glebogryzarkę separacyjną. Jest ona podłączana do ciągnika i wykonuje wiele zadań naraz. Wyrównuje, separuje, rozpulchnia oraz napowietrza ziemię. Ziemia jest separowana od kamienia czy patyków. Jednokrotny przejazd takim urządzeniem wystarcza do przygotowania gleby. Niektóre modele zawierają także siewniki.
Wybór glebogryzarki to dość trudna decyzja. Jest ona niezwykle przydatna i warto dobrze zastanowić się nad jej wyborem, gdyż znacznie ułatwia wiele prac wykonywanych na polu czy działce.