Części do maszyn rolniczych

Brona rotacyjna – popularne narzędzie uprawowe

Brona rotacyjna to bardzo ciekawe i skuteczne narzędzie rolnicze, które świetnie sobie radzi z rozbijaniem mniejszych i większych brył ziemi na małe części. Dzięki charakterystycznemu sposobowi działania sprawia jednak, że podłoże nie staje się zbyt luźne i powietrze może do niego lepiej dotrzeć. Ponadto warto wspomnieć, że na koniec prac grunt, który został przekopany zostaje dobrze wyrównany. Brona wirnikowa pozwala na przygotowanie świetnego podłoża do uprawiania warzyw i kwiatów. 

Jaki jest efekt prac broną rotacyjną?

Brona rotacyjna pracuje w bardzo prosty sposób. Odcina ona poszczególne plastry ziemi, a w ten sposób wyrównuje glebę i umożliwia odpowiednie wykończenie uprawy. Maszyna ta jest bardzo ceniona przez rolników, a szczególnie przez plantatorów, którym zależy na utrzymaniu jak najlepszych warunków glebowych. 

Brona rotacyjna może być także wykorzystywana jako urządzenie za pomocą, którego można bardzo szybko przygotować glebę pod zasiew roślin uprawnych. Dzięki specjalnym możliwością umożliwia ona także:

  • mieszanie się obornika, 
  • niszczenie chwastów i niechcianych roślin, 
  • mieszanie resztek warzywnych, 
  • mieszanie ścierniska po roślinach zbożowych i kukurydzy, 
  • mieszanie uprawy nawozowej. 

O czym pamiętać decydując się na zakup brony?

Bronę można zakupić, jeżeli oczywiście dane gospodarstwo jest na tyle duże, że taki zakup jest opłacalny. Można także ją wynająć. Tak czy tak warto zwrócić uwagę czy wszystkie elementy są kompletne i wykonane z trwałych materiałów. Najnowsze modele charakteryzują się niebywałą trwałością, mniejszym zapotrzebowaniem na moc, wysokimi możliwościami związanymi z kruszeniem, mniejszym ugniataniem gleby, niezwykle szerokimi możliwościami związanymi z działaniem wirnika, a także dłuższym okresem pomiędzy wymianami ostrzy. Jest to bardzo ważne. 

Niektóre brony wirnikowe zaopatrzone są w dodatkowe sprzęty jak np. boczny napęd, zapewniający bardzo dużą niezawodność. Nie trzeba go w żaden sposób konserwować. 

Warto zaznaczyć, że w razie jakiejkolwiek usterki z powodzeniem można zakupić elementy wymienne tam, gdzie części do ciągników (https://www.zenox.pl/productlist/Pojazdy-rolnicze/Czesci-do-ciagnikow-zachodnich). Brona rotacyjna to z pewnością inwestycja na długie lata. dzięki niej praca w gospodarstwie staje się prostsza i o wiele bardziej efektywna. 

Na koniec warto wspomnieć, że do pracy w polu, szczególnie w trudnych warunkach z pewnością przyda się jeszcze kilka urządzeń. Oczywiście absolutną podstawą jest odpowiedni ciągnik, jednak oprócz niego warto też pomyśleć np. o glebogryzarce, pługu czy kultywatorze. Oczywiście oprócz narzędzi mechanicznych warto także posiadać te ręczne, najbardziej podstawowe czyli np. sierp, kosę, łopatę, cep, grace i wiele innych. Praca w gospodarstwie trwa tak naprawdę cały rok. O każdej porze roku, rolnicy mają na głowie masę obowiązków, dlatego zakup odpowiednich narzędzi to kluczowa sprawa, aby jak najbardziej usprawnić działanie i sprawić, że gospodarstwo będzie bardziej efektywnie działać. Jest to niezwykle ważna kwestia.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close