Części do maszyn rolniczych

Dysza eżektorowa – co to takiego?

Rozpylacze są bardzo istotnymi elementami opryskiwacza. To właśnie od nich zależy to, czy zabiegi ochrony roślin okażą się wystarczające i odpowiedniej jakości. Wyznaczają bowiem na przykład poziom znoszenia cieczy użytkowej, który wpływa na szerokość stref buforowych (przy zbiornikach i ciekach wodnych). Ze względu na konieczność wykonywania wielu zabiegów ochronnych, w różnych warunkach, powstała dosyć bogata oferta wszelakiej maści rozpylaczy. W ochronie roślin stosuje się na przykład dysze eżektorowe.

Czym jest i jak działa dysza eżektorowa?

Dysza eżektorowa jest rozpylaczem wytwarzającym grube i bardzo grube krople, o sporej odporności na znoszenie. Produkuje się je w dwóch różnych wersjach: rozpylacze długie oraz krótkie. Dysze eżektorowe krótkie charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, to wersje kompaktowe i tańsze od dłuższych modeli. Wersje długie pracują przy ciśnieniu od 3 do 8 barów, natomiast kompaktowe od 1,5 do 6 barów. Rozpylacze długie montowane są do opryskiwaczy, których pompa ma wydatek odpowiedni do pozyskania większego ciśnienia roboczego, a krótkie mogą pracować właściwie we wszystkich opryskiwaczach. W dyszach eżektorowych przepływająca ciecz zasysa powietrze przy użyciu dodatkowych w niej otworów. Dzięki temu dochodzi do intensywniejszego mieszania cieczy z powietrzem, przez co uzyskuje się spore napowietrzone krople. Poprzez uderzanie o roślinę ulegają one rozbiciu, przez co zwiększają stopień pokrycia opryskiwanej powierzchni. Pokrycie to nie jest aż tak dobre, jak w przypadku kropli drobnych czy średnich, jednakże rozpylacze eżektorowe umożliwiają wykonanie zabiegu także w mniej korzystnych warunkach, czyli kiedy aktualnie panuje wysoka temperatura, niska wilgotność powietrza czy wiatr 2-4m/s.

Do czego używane są dysze eżektorowe?

Dysze eżektorowe używane są przy zabiegach ochrony roślin, dzięki nim mogą być one wykonane terminowo. Zapobiegają skutecznie stratom wynikającym z opóźnienia pewnych zabiegów. Mogą być użyte do stosowania herbicydów doglebowych, nawozów płynnych, regulatorów wzrostu czy insektycydów oraz fungicydów o działaniu układowym.

Zakup dyszy eżektorowej w internetowym sklepie rolniczym

Dobrej jakości dyszę eżektorową można zakupić również w takim miejscu jak internetowy sklep rolniczy. Nie wychodząc z domu, możemy zrobić szybkie zakupy, wybierając spośród bogatego asortymentu sklepu. Rolnicy znajdą tutaj między innymi dysze do RSM, części do traktorów, maszyny rolnicze i pozostałe części rolnicze. Wszelkie oferowane części do ciągników i dysze RSM to produkty solidne, wytrzymałe i wykonane jedynie z najlepszych materiałów. Internetowy sklep rolniczy to sposób na zakup wysokiej jakości produktów, często w okazyjnych cenach.

Dysza eżektorowa jest bardzo pomocnym narzędziem przy zabiegach ochrony roślin i nie powinno jej zabraknąć w żadnych gospodarstwie rolnym. Nawet mimo złych warunków atmosferycznych, umożliwia przeprowadzanie koniecznych zabiegów, bez których wzrost roślin może być zaburzony.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close