Części do maszyn rolniczychMaszyny rolnicze

Czym jest redlica siewnika i do czego służy?

Praca na roli jest niezwykle wymagająca. Wymaga dużej uwagi, koncentracji, cierpliwości, a także wysiłku. Gospodarstwo to pewien rodzaj przedsiębiorstwa, w którym koniecznie trzeba koordynować różne procesy. Bardzo ważnym działaniem związany z uprawą ziemi jest siew. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tym procesie jest siewnik. Służy on do wysiewu materiału siewnego, a mianowicie zbóż, traw, kukurydzy, słonecznika, buraka, rzepaku, czosnku i wielu innych. Warto poznać bliżej tę maszynę. Składa się ona z wielu elementów. Szczególną uwagę należy zwrócić na redlicę. Jest to podstawowy element roboczy siewników rzędowych. Dowiedz się, co to dokładnie jest i jakie jest jej zadanie.

redlica siewnika

Co to jest redlica i do czego służy?

Redlica jest zasadniczym elementem siewnika. Najważniejszym zadaniem tego komponentu jest odpowiednie ułożenie nasion w glebie. Dzięki temu mają one optymalne warunki do rozwoju. Redlica siewnika przystosowana jest do wykonywania bruzdy w ziemi na wymagany poziom. Maszyna pozwala na umieszczenie nasion, a następnie przykrycie ich glebą. Taka sama głębokość doprowadza do tego, że roślina wschodzi w sposób równomierny. Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że rolnik osiąga lepsze plony.

Jakie wyróżnia się rodzaje redlic?

W praktyce wyróżnia się różne rodzaje redlic, a mianowicie stopkowe, czy też talerzowe. Pierwsze redlice do siewnika to standardowe rozwiązanie. Wyposażona są od góry w blaszany gardziel. W jego skład wchodzi dolny koniec przewodu nasiennego. Wszystko przytwierdzone jest do stopki, która tworzy bruzdki. Natomiast skrzydła pozwalają na ochronę ściany bruzdek przed za wczesnym osypywaniem.

Redlice stopkowe sprawdzają się przede wszystkim do siewu po orce, a także przy małej ilości słomy. W tym przypadku głębokość regulowana jest dzięki sile docisku za pośrednictwem sprężyn o stopień ich podparcia. Docisk ustawiany jest w sposób centralny dla każdej redlicy.

Siewnik

Coraz popularniejsze są także redlice talerzowe do siewnika. Wyróżniają się dużą wszechstronnością, a także wysoką jakością prac na glebach ciężkich. Obecność tarcz przyczynia się do znacznie lepszego rozcinania wierzchniej warstwy ziemi, co nie pozostawia nasion na powierzchni. Co więcej, takie rozwiązanie dużo lepiej sprawdza się w przypadku pola z dużą ilością resztek pożniwnych. Wynika to z tego, że obracające się talerze rzadziej ulegają zapychaniu. Istotne jest jednak to, że sam talerz nie jest wystarczający do siewu na konkretną głębokość. Szczególnie wówczas, gdy stosuje się go do siewu bezpośredniego.

Siewnik jest bardzo ważnym urządzeniem wykorzystywanym w rolnictwie. Zastosowanie tej maszyny rolniczej przynosi rolnikowi bardzo dużo korzyści. Najważniejszą jest możliwość uzyskania wysokich plonów. Są to maszyny gwarantujące równomierne rozsianie powierzchni pola i umieszczenie nasion na pożądanej głębokości. Wśród najważniejszych części do siewnika wymienia się redlicę. Najbardziej znane to stopkowa i talerzowa. Każde z przedstawionych komponentów ma swoje wady i zalety. Wybór zależy od potrzeb użytkownika.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close