Części do maszyn rolniczych

Pompy hydrauliczne w rolnictwie

Nowoczesne rolnictwo opiera się przede wszystkim na automatyzacji i maszynach, które w znacznym stopniu pomagają w uprawie ziemi i hodowli zwierząt. Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach rolnika, który nie posiada ciągnika, przyczep, czy maszyn rolniczych. Maszyny rolnicze sprawiły, że uprawa zbóż, warzyw, czy ziół przestała być ekstensywna – rolnik jest w stanie zebrać z tego samego kawałka ziemi nawet 10 razy więcej plonów, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jak jednak działają maszyny rolnicze i skąd czerpią siłę do tak ciężkiej pracy?

Jak działają maszyny rolnicze?

Maszyny rolnicze mogą być zasilane w różny sposób. Do najbardziej popularnego i najczęściej stosowanego systemu zasilania, możemy zaliczyć układ hydrauliczny. Układ hydrauliczny to specjalistyczny system, który zamienia energię mechaniczną, na energię hydrauliczną. Dzięki temu maszyny rolnicze mogą pracować nawet w bardzo ciężkich, polowych warunkach. Co jednak zasila system hydrauliczny? Jest to przede wszystkim pompa hydrauliczna, która stanowi serce całego układu. Pompy hydrauliczne mają bardzo ważne zadanie, jakim jest zasilanie napędu hydraulicznego. Najbardziej popularnym medium używanym do systemów hydraulicznych jest oczywiście olej hydrauliczny. Zadaniem pompy jest wytworzenie odpowiedniego do pracy ciśnienia, poprzez wprawianie w ruch oleju hydraulicznego.

Maszyny używane w rolnictwie są więc w większości zasilane pompami hydraulicznymi. Pompy nie są montowane w maszynach, ale w ciągnikach. Podczas podpinania maszyny do ciągnika, węże hydrauliczne z maszyny należy podłączyć do ciągnika. Wówczas pompa hydrauliczna znajdująca się w ciągniku, będzie wytwarzała ciśnienie oleju, potrzebne do efektywnej pracy.

Pompy do rolniczych systemów hydraulicznych

Na rynku możemy znaleźć kilka różnych rodzajów pomp hydraulicznych. Różnią się one od siebie zasadą działania. W rolnictwie, najczęściej wykorzystywane są jednak pompy łopatkowe. Są one stosunkowo bezawaryjne i wykazują dużą efektywność pracy, nawet w ciężkich warunkach i szerokim zakresie temperatury. Zasada działania pompy hydraulicznej łopatkowej opiera się na wirniku i zainstalowanych na nim łopatkach. Łopatki zgarniają olej hydrauliczny i wypierają go przed siebie. W ten sposób wytwarza się ciśnienie, konieczne do pracy maszyn rolniczych.

W rolnictwie stosowana jest również pompa hydrauliczna śrubowa. Jej działanie jest zgoła inne od pompy łopatkowej. W tym przypadku mamy do czynienia ze śrubą ślimakową. Która podczas obrotu przekazuje dalej olej hydrauliczny i wytwarza ciśnienie o odpowiedniej wartości. Pompy śrubowe mają jeden ogromny plus, który może być przekonywujący dla dużej rzeszy rolników – nie wymagają idealnie czystych warunków pracy i są odporne na występowanie zanieczyszczeń w oleju hydraulicznym. Każdy, kto choć raz pracował lub pomagał podczas prac polowych lub podczas żniw wie, że brud, kurz czy błoto, są wówczas jak najbardziej powszechne. Złącza hydrauliczne często ulegają zabrudzeniu, które może się przedostać do systemu hydraulicznego i spowodować awarię. Ta z kolei nie jest raczej miłe widziana.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close