Informacje

Siłownik hydrauliczny – do czego służy?

Jeśli istnieje narzędzie, które jest często używane w różnych branżach, z pewnością jest to siłownik hydrauliczny. Cylindry hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, w tym w pożarnictwie i wiertnictwie morskim. Siłowniki hydrauliczne potrafią robić wiele niesamowitych rzeczy i robią to każdego dnia na całym świecie. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie do wykonania określonej pracy wymagana jest duża siła. 

Czym jest siłownik hydrauliczny

Siłowniki hydrauliczne służą do wytwarzania siły mechanicznej w ruchu liniowym. Siłownik hydrauliczny to rura zamknięta na obu końcach prętem wystającym z jednej strony. Do tłoczyska, wewnątrz cylindra, przymocowany jest tłok. Tłok oddziela wewnętrzną stronę tłoczyska od wewnętrznej strony pokrywy cylindra. Płyn jest wtłaczany do każdej strony cylindra, aby wysunąć lub cofnąć tłoczysko. Tłoczysko jest przymocowane do części maszyny wymagającej ruchu; może to być wysięgnik na koparce lub wałek na prasie. Dosłownie każde zastosowanie wymagające liniowego przyłożenia siły jest doskonałym wykorzystaniem siłownika hydraulicznego, a żadna inna metoda ruchu liniowego nie jest tak mocna i wydajna jak cylinder.

Do czego służy cylinder hydrauliczny

Siłowniki hydrauliczne znajdują zastosowanie w niezliczonych różnych funkcjach. Zasadniczo wszędzie tam, gdzie ma miejsce pchanie, ciągnięcie, podnoszenie lub opuszczanie, można zastosować siłownik hydrauliczny. Urządzenia te są najczęściej stosowane w maszynach budowlanych, gdzie pomagają kontrolować ruch dużych dźwigów, ciężarówek i maszyn pakujących. Są one również kluczowym elementem projektowania wind, platform wiertniczych i wywrotek. Siłowniki hydrauliczne zapewniają dużym maszynom poziom elastyczności ruchu, który w innym przypadku byłby niemożliwy. Każda branża, która czerpie korzyści z takich maszyn, w tym rolnictwo, wiertnictwo, pożarnictwo itp., może być wdzięczna za moc siłownika hydraulicznego.

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

Cylindry hydrauliczne mają niezliczoną ilość zastosowań. Często można je zobaczyć w pracy zarówno w zastosowaniach przemysłowych (w tym w prasach hydraulicznych, dźwigach, kuźniach i maszynach pakujących), jak i w zastosowaniach mobilnych (takich jak maszyny rolnicze, pojazdy budowlane i sprzęt morski). Są niezbędne do obsługi koparek, ładowarek, belownic, ładowarek teleskopowych, podnośników, platform wiertniczych i wywrotek – nie wspominając o obsłudze wysięgników, ramion, podnośników, platform i łyżek. Siłowniki hydrauliczne to najbardziej efektywna i wydajna metoda pchania, ciągnięcia, podnoszenia i opuszczania. W porównaniu z układami pneumatycznymi, mechanicznymi lub elektrycznymi hydraulika może być prostsza, trwalsza i zapewniać większą gęstość mocy. Dzięki temu doskonale nadają się do pras, zagęszczarek, form wtryskowych, pras do kucia i innych. Pompa hydrauliczna ma około dziesięciokrotnie większą gęstość mocy niż silnik elektryczny o podobnej wielkości. Wybór odpowiedniego cylindra ma kluczowe znaczenie do osiągnięcia maksymalnej wydajności i niezawodności.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close