Informacje

Co powinieneś wiedzieć kombajnie Bizon?

Kombajn bizon należy nie tylko do najpopularniejszych polskich maszyn rolniczych, ale ogólnie do produktów motoryzacji naszego kraju. Urządzenie przeznaczone było przede wszystkim do zbioru zbóż przez lata i wiele wydanych modeli zasłużyło sobie na miano kultowego. Od 2004 roku nie wyprodukowano żadnej maszyny z tej serii, ale nadal bardzo często pojawiają się one na polskich wsiach i nie powinno to dziwić, gdyż po prostu posiadają wiele zalet.

Ogólne informacje o kombajnach Bizon

Maszyny były produkowane w latach 1970-2004 w Fabryce Maszyn Żniwnych w Płocku. Wykonanie o odpowiedniej jakości doprowadziło do tego, że kombajn Bizon stanowił polski towar eksportowy, a importowały go takie kraje jak np. USA, Brazylia czy Wielka Brytania. Przez lata wydanych zostało wiele modeli, ale szczególnie te oznaczane jako Super zyskały ogromną popularność. Bizony stały się w zasadzie następcą Vistuli. Do najpopularniejszych modeli należą Z056, Z057 i Z058.

Cechy wspólne kombajnów Bizon

Trudno określić parametry techniczne, jakimi wyróżnia się kombajn Bizon, gdyż to po prostu zależy od modelu. Zasadą, którą możemy określić do każdego z nich, jest zastosowanie wydajnego oraz wytrzymałego silnika. Najlepszym dowodem ich jakości jest to, że nadal na polskich wsiach można spotkać nawet starsze modele tej maszyny. Charakterystyczną cechą urządzeń tej marki był specyficzny dźwięk wydawany podczas pracy urządzenia. Początkowo tworzono kombajny zaczepiane do ciągników (przede wszystkim marki Ursus). Istotną cechą jest występowanie na rynku wielu części zamiennych, co pozwala utrzymać maszynę w odpowiednim stanie technicznym i w dodatku zrobić to bez ponoszenia dużych kosztów.

Z056

Wiele osób kojarzy, że kombajn Bizon to inaczej Z056. To jeden z najpopularniejszych modeli w serii. Należy on do typu „Super”. Pojemność zbiornika na ziarno to w jego przypadku do 3 m³. Wyróżnia się silnikiem wysokoprężnym o mocy 100 KM. Posiada aż 14 metrów długości i wagę 7700 kg. Został zaprojektowany z myślą o zbiorze zbóż, rzepaku i niektórych roślin strączkowych. Możliwe jest rozszerzenie jego możliwości przez zastosowanie podbieracza pokosów. Produkowany był od 1976 roku, a ostatni wyjechał z fabryki w 1994 roku, co świadczy o popularności tego modelu kombajnu Bizon. Stworzono też kilka niewielkich odmian m.in. dostosowanych do rynków zagranicznych.

Z058

Kombajn Bizon jest najpopularniejszy jako model Z058. Od 1995 roku malowano go na niebiesko. W późniejszych maszynach zadbano nawet o komputer pokładowy oraz wyciszoną kabinę. Urządzenie pozytywnie wyróżnia się komfortem pracy. Zastosowano w tym przypadku silnik wysokoprężny o mocy 120 KM, a pojemnik na ziarno ma 3,5 m³. W części kombajnów zamontowano dodatkowo rozdrabniacz, niektóre posiadają klimatyzację. Został zaprojektowany z myślą m.in. o zbiorze zbóż, rzepaku czy kukurydzy.

Podsumowanie

Kombajn Bizon został kultową maszyną i nie powinno to dziwić, ponieważ nie tylko jest to polska produkcja, ale również wyróżnia się dobrymi parametrami i komfortem pracy. Najsłynniejsze modele na stałe wpisały się w kanon polskiej wsi, a słowo „bizon” czasami jest używane zamiennie do słowa „kombajn”. To najlepiej świadczy o statusie, który wyrobiły sobie te maszyny na przestrzeni lat.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close