Informacje

Wyposażenie niezbędne do hodowli drobiu

Każda branża posiada indywidualne uwarunkowania i specyficzne wymagania. Hodowla drobiu to dziedzina, w której branża rolnicza potrzebuje wielu technicznych rozwiązań. Nie wystarczy samo pomieszczenie, wybieg i miejsce do karmienia. Dzisiejsze fermy drobiu to bardzo złożone systemy, które do funkcjonują na bardzo zaawansowanym poziomie.

Urządzenie do pojenia i karmienia ptaków

Niezawodne systemy do pojenia drobiu muszą być przystosowane do specyfiki danej hodowli. Inne urządzenia będą się sprawdzać na fermie kur, a jeszcze inne dla indyków lub kaczek. Ważną sprawą jest zachowanie wysokich standardów higienicznych. Czyszczenie i dezynfekcja poideł i karmideł to absolutna konieczność. W przypadku dostarczania ptakom wody ważne jest zachowanie odpowiedniego ciśnienia. Służą do tego reduktory, które dbają o utrzymanie stałego poziomu wody do picia. Poidła mogą mieć różne kształty i formaty – wyróżnia się urządzenia miseczkowe, dzwonowe czy kropelkowe. W przypadku karmienia ważne jest zadbanie o wysokiej jakości pasze, które muszą być w odpowiedni sposób ważone i transportowane do zwierząt. Dobrze zaprojektowane systemy żywienia sprawiają, że hodowla drobiu jest opłacalna. 

Wyposażenie techniczne do hal drobiarskich 

Występowanie dużej liczby ptaków na małej powierzchni powoduje, że zbierają się znaczne ilości pyłu i toksycznych substancji. Aby zadbać o odpowiedni poziom higieny i zapobiegać chorobom u ptactwa potrzebne są kompleksowe metody. Hodowla drobiu potrzebuje skutecznego i wydajnego systemu wentylacji. Dostarcza on ptakom świeżego powietrza. Odprowadza wilgoć na zewnątrz oraz poprawia dobrostan zwierząt. Każdy ptak musi mieć dostęp do czystego powietrza, aby prawidłowo się rozwijał. Ważne jest ogrzewanie, które w sezonie jesienno- zimowym zapewnia właściwą temperaturę na fermie. Sprzyja to w tworzeniu lepszego mikroklimatu dla zwierząt. W sezonie letnim hodowla drobiu wymaga procesów schładzania, które jest konieczne dla zachowania zdrowia ptaków. W tym celu montuje się klimatyzatory, pompy i systemy zraszania, które regulują poziom wilgotności i temperatury na fermach. Jednym z ważnych aspektów hodowli drobiu jest dobre oświetlenie. Energooszczędne systemy iluminacji pozwalają obniżyć koszty utrzymania fermy, ograniczają występowanie chorób u ptaków, które są bardzo czułe na światło.

Wyposażenie niezbędne do hodowli drobiu

Urządzenia pomiarowe

Wyposażenie kurników i ferm to nie tylko urządzenia techniczne i służące do karmienia czy pojenia. Aby wszystkie systemy działały sprawnie potrzebny jest nadzór i kontrola warunków hodowli. Zarządzanie produkcją obejmuje czujniki, moduły i rozwiązania elektroniczne, które sygnalizują poziom temperatury, wilgotności i inne czynniki decydujące o warunkach bytowych ptactwa. Całością steruje komputer, który obejmuje wszystkie kluczowe procesy ważne dla hodowli drobiu. Monitoruje na bieżąco stan fermy i w razie awarii natychmiast wysyła sygnały alarmowe. System zarządzający powinien być prosty w obsłudze i przejrzysty, aby można było lepiej kontrolować wzrost zwierząt i reagować na zmiany.  

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close