Porady

Malowanie ciągnika – to proste!

Maszyny rolnicze pracują w bardzo wymagających warunkach. Bardzo często są wystawione na długie i mocne działanie promieni UV, śniegu oraz deszczu, a także wilgoci czy zmiennych temperatur. Wszystkie te czynniki w oczywisty sposób wpływają wszelkie elementy metalowe i karoserię. Ponadto szkodliwe działanie mają także nawozy sztuczne, oleje i smary. Tworzą one uporczywe zabrudzenia, które są bardzo trudne do usunięcia. Dlatego od czasu do czasu warto sięgnąć po farby do maszyn rolniczych i zabezpieczyć metalowe elementy konstrukcyjne. 

O czym pamiętać malując ciągnik?

Malowanie ciągnika należy rozpocząć od odwiedzenia sprawdzonego internetowego sklepu rolniczego. To tam można zakupić wszelkie najbardziej potrzebne produkty jak farba do ciągnika i odpowiednie pędzle. Następnie warto przygotować podłoże pod malowanie. Maszyny rolnicze należy dokładnie umyć i usunąć wszelkie nagromadzone zabrudzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej i silnych detergentów. Usunąć należy kurz, wszelkie naloty, piasek, pozostałości organiczne itd. Kolejnym krokiem jest dokonanie dokładnych oględzin powierzchni, na których będzie nakładana farba. Jeżeli stara warstwa lakieru się łuszczy powinno się ją usunąć, a następnie dokładnie zmatowić podłoże za pomocą papieru ściernego, aby zwiększyć przyczepność nowej farby. 

Czym malować maszyny rolnicze?

Internetowe sklepy rolnicze w swojej ofercie zawierają mnóstwo produktów, które są przydatne podczas malowania maszyn rolniczych. Warto zakupić emalię, która zabezpiecza maszynę przed różnymi zagrożeniami. Innym ciekawym produktem jest farba do malowania ciągnika, albo trwała farba do metalu. Wśród dostępnych produktów powinno się zwrócić uwagę na produkty, które pozwalają na uzyskanie powłoki o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych i dużej odporności na szkodliwe czynniki atmosferyczne i chemiczne. 

Malowanie maszyn rolniczych 

Rozpoczynając malowanie w pierwszej kolejności warto wypróbować wybraną farbę na małej powierzchni. Jeżeli po wyschnięciu nie powstaną żadne dziwne efekty i powłoka prezentuje się satysfakcjonująco, można przejść do malowania wszystkich elementów. W przeciwnym razie konieczne może się okazać użycie specjalnego podkładu, który charakteryzuje się działaniem antykorozyjnym. 

Warto nałożyć dwie warstwy podkładu oraz dwie warstwy emalii. Najlepiej sprawdzi się duży pędzel lub wałek malarski. O malowaniu maszyn rolniczych warto pomyśleć, kiedy tylko na karoserii pojawią się pierwsze ślady korozji i nieestetycznych zmian. Precyzyjne wykonanie prac i wykorzystanie specjalistycznych produktów pozwoli na uzyskanie dobrego i przede wszystkim trwałego efektu.  

Dobór produktów do malowania maszyn rolniczych to bardzo ważna kwestia, warto ją dobrze przemyśleć, aby nie trzeba było powtarzać całej procedury po bardzo krótkim czasie. Malowanie ciągnika wcale nie jest takie trudne i samodzielnie można uzyskać naprawdę bardzo ciekawy efekt, którego nie wstydził by się nie jeden profesjonalista. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close