Porady

Twój akumulator w ciągniku musi być sprawny. Zwłaszcza zimą!

Okres zimowy wiąże się zdecydowanie z mniejszym natężeniem prac rolniczych, niż inne miesiące w roku. Niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą również wpłynąć na układy maszynowe, powodując ich uszkodzenia i powstawanie problematycznych usterek. Dlatego tak ważne jest dbanie o podzespoły ciągnika, zwłaszcza w chłodne miesiące roku. Jak poprawnie zadbać o ciągnik zimą? Na co należy szczególnie zwracać uwagę? 

Zadbaj o akumulator!

Zaniedbania w okresie zimowym związane z akumulatorem mogą skutkować problemami z rozruchem maszyny. Gdy urządzenia powrócą do pracy na wiosnę, akumulator może wykazywać się dużo gorszą sprawnością i łatwo ulegać zróżnicowanym usterkom. Jednakże duży wpływ na przetrwanie zimy przez akumulator i kontynuację pracy na wiosnę ma odpowiedni dobór oleju, rozrusznika i alternatora. Jeżeli dbamy o ten element przez cały rok, możemy mieć pewność, że z powodzeniem przetrwa zimę. 

Akumulatory ciągnikowe są bardzo wrażliwe na wahania temperatur, co może skutkować obniżeniem wydajności maszyny rolniczej. Konieczne są przede wszystkim regularne przeglądy techniczne akumulatora. Mechanik może zalecić zakup ocieplacza na akumulator. To akcesorium skutecznie minimalizuje ryzyko powstawania usterek wskutek oddziaływania niskich temperatur w otoczeniu. Ocieplacz stanowi istotną barierę, która ochrania mechanizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jest to o tyle istotne, że w przypadku starszych modeli, stosowanie ocieplacza wydłuży ich trwałość i sprawność. 

Budowa ocieplacza jest stosunkowo prosta. Najważniejsza jest powłoka materiałowa, pod którą znajduje się warstwa pianki, bądź styropianu. Wsad może się różnić w zależności od marki oraz modelu ciągnika. W sprawie wyboru odpowiedniego ocieplacza warto skonsultować się ze specjalistą.

Jak zachować sprawność akumulatora? 

Aby wiedzieć jak odpowiednio zadbać o akumulator w ciągniku, należy najpierw rozpoznać z jakim typem podzespołu mamy do czynienia. 

Akumulatory ciągnikowe ułatwiają rozruch maszyny. Urządzenie wykonane z wysokiej jakości surowców zapewni odpowiedni komfort pracy i sprawi, że ciągnik będzie wydajny. Aby zachować pełną sprawność akumulatora, należy przede wszystkim regularnie kontrolować jego stan techniczny. Tylko odpowiednie badanie diagnostyczne może zweryfikować ewentualne ubytki, bądź usterki. Nie warto również oszczędzać na akumulatorze, ponieważ pełni niebagatelną funkcję w układzie mechanicznym każdego ciągnika. 

zima

Podczas zimowej eksploatacji akumulatora, należy przede wszystkim brać pod uwagę jego specyfikę mechaniczną. Nawet w pełni sprawny podzespół ma o wiele mniejszą moc rozruchową w niskiej temperaturze. Moc spada również w wyniku występowania mrozu. Okres zimowy to w większości przypadków również czas zastoju w gospodarstwie. Warto podczas wolnej chwili wykonać przegląd techniczny akumulatora i uzupełnić elektrolit. Niebagatelne znaczenie będzie mieć również zweryfikowanie sprawności, aby na bieżąco usunąć daną usterkę i wiosną rozpocząć zaplanowane prace. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close