Maszyny rolnicze

Zetor 16245 nadal popularny w polskich gospodarstwach

Czeski producent Zetor, należący do holdingu słowackiego, jest jednym z czołowych producentów ciągników rolniczych w Europie. W Polsce w dalszym ciągu, poza nowymi modelami marki, spotkać można traktory zdecydowanie starsze, ponad dwudziestoletnie.  Jedną z większych maszyn tego producenta jest Zetor 16245, nadal wykorzystywany w polskich gospodarstwach. Czym wyróżnia się ten ciągnik i jak zadbać o jego sprawność? Kilka wskazówek w dalszej części naszego artykułu.

Zetor 16245 – solidna konstrukcja i dobre parametry techniczne

Zetor 16245 to ciągnik rolniczy produkowany w zakładach w Martin między rokiem 1990 a 1998. Maszyna została wyposażona w 156-konny, sześciocylindrowy silnik o pojemności 6842 cm², chłodzony cieczą, z mechanicznym układem wtryskowym. Zetor posiada mechaniczną skrzynię przekładniową z 12 biegami do przodu i 6 wstecznymi. Ciągnik rozwija maksymalną prędkość 30 km/h, a jego prowadzenie jest dość wygodne dzięki zastosowaniu hydraulicznego układu kierowniczego i amortyzowanej osi przedniej.

Model ten charakteryzuje się solidną kabiną i dość pokaźnymi rozmiarami. Wysokość (wraz z kabiną) wynosi 2,82 m, długość 4,51 m, a typowy rozstaw osi 270 cm. Ciągnik, bez dodatkowych obciążników, waży nieco ponad 5 ton. Solidna konstrukcja, wytrzymały silnik oraz stosunkowo wygodna kabina operatora sprawiają, że model ten dość często pojawia się w polskich gospodarstwach, konkurując z Ursusami o podobnej wielkości. Obecnie jednak wykorzystywane w gospodarstwach Zetory tego typu to maszyny ponad dwudziestoletnie. Ich dalsza, wydajna i bezproblemowa eksploatacja wymaga odpowiedniej konserwacji, przeglądów technicznych i mniej lub bardziej zaawansowanych modyfikacji.

Gdzie kupić części do Zetora?

Marka Zetor cieszy się sporą popularnością w całej Europie. Producent nadal działa, oferując kolejne, unowocześnione modele swoich maszyn. W przypadku konieczności przeprowadzenia naprawy istnieje więc możliwość zakupu oryginalnych części do Zetora od przedstawiciela producenta lub w autoryzowanym punkcie serwisowym marki Zetor. Wiadomo jednak, że wiąże się to z wysokim kosztem, podczas gdy wartość maszyn ze względu na jej wiek powoli spada. Przygotowując się do naprawy, warto rozważyć zakup części zamiennych pochodzących od renomowanych producentów. Dobrej jakości zamienniki są porównywalne z oryginałami, przy czym zdecydowanie tańsze. Można je zamówić w internetowych sklepach rolniczych. To bardzo korzystna opcja szczególnie w przypadku starszych maszyn rolniczych, do których zaliczamy ciągnik Zetor 16245.

Takie podejście pozwala z jednej strony zaoszczędzić, z drugiej zadbać o dobry stan techniczny traktora. Każdy rolnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest bieżąca wymiana zużytych komponentów, a także dokonywanie wszelkich napraw, gdy tylko pojawi się jakaś mniejsza usterka. Szybka interwencja w tym przypadku jest ważna, gdyż tylko w ten sposób można przeciwdziałać poważnym awariom, które w skrajnych przypadkach mogą nawet unieruchomić traktor na wiele dni, a nawet tygodni. W przypadku prac w gospodarstwie rolnym, zwłaszcza w sezonie, tak długie przestoje są niedopuszczalne.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close