Części do maszyn rolniczych

Pompy hydrauliczne – co warto o nich wiedzieć

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem, którego zadaniem jest zasilanie napędu hydraulicznego. Napęd ten służy do przekazywania energii mechanicznej z miejsca, w którym jest ona wytwarzana, do miejsca funkcjonującego dzięki przepływowi cieczy. Napędy hydrauliczne są szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, w tym również w rolnictwie.

Zasada działania pompy hydraulicznej

Pompy hydrauliczne przekształcają energię mechaniczną (inaczej moment obrotowy) dostarczoną przez silnik napędowy w energię hydrostatyczną, zawartą w określonym czynniku, np. w oleju tłoczonym pod odpowiednio wysokim ciśnieniem do instalacji. Pompa do oleju wytwarza strumień, który jest poddawany oporowi w odbiorniku, dzięki czemu wytwarza się ciśnienie. Wewnątrz pompy znajdują się zamknięte komory, które wykorzystują zjawisko wyporu. Płyn hydrauliczny trafia do komór, a następnie do kanału tłocznego. Dzięki działaniu pompy hydraulicznej olej trafia do silnika maszyny, umożliwiając jego efektywną pracę.

Rodzaje pomp hydraulicznych

Wyróżniamy następujące rodzaje pomp hydraulicznych:

  • zębate — składają się z dwóch takich samych kół zębatych, które umieszczone są w korpusie, w jak najmniejszej odległości od siebie. Obrót kół zębatych powoduje zgarnianie cieczy i transport jej do komory tłocznej. Jedno z kół wprowadzane jest w ruch przy pomocy zewnętrznego źródła energii. Spośród hydraulicznych pomp zębatych wyróżniamy urządzenia o zazębieniu zewnętrznym oraz wewnętrznym.
  • wielotłoczkowe — składają się z kilku, a nawet kilkunastu małych pomp tłokowych, ulokowanych w korpusie. Tłoczki opierają się na pochylonej tarczy lub pierścieniu. Ich ruch obrotowy wymusza ruch tłoczków, co umożliwia zasysanie i tłoczenie cieczy. Ten rodzaj pomp hydraulicznych zwykle nie jest wyposażony w zawory. Urządzenia wielotłoczkowe można podzielić na promieniowe i osiowe.
  • łopatkowe — zasada ich działania opiera się na rozpieraniu łopatek, znajdujących się w wirniku, wewnątrz korpusu pompy. Dzieje się to przy pomocy sprężyn. Podczas obrotu wirnika, łopatki kierują ciecz do przestrzeni pomiędzy nimi, a następnie do komory tłocznej. Pompy tego typu mogą działać jako sprężarki powietrza, pompy do cieczy czy pompy próżniowe.
  • śrubowe — podobnie jak pozostałe zaliczane są do grupy pomp wyporowych. W ich przypadku ruch cieczy wywołany jest przez obrót śruby ślimakowej. Jej ruch przenosi ciecz do przestrzeni między śrubą a korpusem, a następnie do komory tłocznej. Sprawność tego typu urządzeń jest mniejsza niż pomp zębatych.

Awaryjność pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna jest kluczowym elementem wielu specjalistycznych urządzeń. Ze względu na jej fundamentalny charakter, podlega bardzo intensywnej eksploatacji, a to po dłuższym czasie może zwiększyć jej narażenie na potencjalne usterki – zwłaszcza gdy urządzenie pracuje w wymagających i trudnych warunkach. Pompy hydrauliczne są jednak układami niezwykle wytrzymałymi, a większość mankamentów jest drobiazgowa. Częstą usterkę stanowi zapowietrzanie się układu, który wystarczy odpowiednio skalibrować. Nie powinno stanowić to większego problemu nawet dla laika.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close