Maszyny rolniczePorady

Używany ciągnik Zetor 5211 – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Ciągniki Zetor 5211 cieszą się wśród rolników bardzo dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z tego, że są to maszyny solidne i wytrzymałe. Nie da się jednak ukryć, że zakup nowego ciągnika wiąże się z niemałym wydatkiem i nie każdego rolnika stać na taki krok. Rozwiązaniem jest tu zakup maszyny używanej. Na rynku dostępnych jest wiele używanych ciągników marki Zetor w bardzo dobrym stanie technicznym. Ważne jest jednak, aby przy zakupie używanego ciągnika zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Stan techniczny silnika

Kupując używany ciągnik Zetor 5211, w szczególności uwagę zwrócić należy na stan jego silnika. W pierwszej kolejności sprawdzić warto, czy nie ma wycieków z odmy. Aby to zrobić, należy uruchomić i rozgrzać silnik, a następnie sprawdzić, czy z przewodu nie kapie olej. Poza tym warto również sprawdzić, jak silnik w ogóle odpala. Jeśli nie ma żadnych problemów z rozruchem, to silnik zapewne jest w dobrym stanie. Jeżeli jednak ujawnią się jakieś problemy z rozruchem silnika to świadczyć to może o złym stanie układu korbowo-tłokowego.

Wspomaganie układu kierowniczego

Poza stanem techniczny silnika, kupując używany ciągnik Zetor 5211, sprawdzić należy działanie wspomagania układu kierowniczego. Przede wszystkim sprawdzić warto, czy w układzie wspomagania kierowniczego nie dochodzi do żadnych przecieków. Istotne jest także, aby ocenić jaką siłę włożyć należy w celu wykonania skrętu kół. Oczywiście nie powinno być żadnego problemu z wykonaniem takiego skrętu. Jeśli jednak jest inaczej, to warto sprawdzić stan pompy zasilającej układ. Pamiętać trzeba, że aby sprawdzić działanie wspomagania układu kierowniczego, wykonać należy pełen skręt kół na postoju.

Pozostałe elementy warte sprawdzenia

Kolejnym elementem, który warty jest sprawdzenia przy kupnie używanego ciągnika Zetor 5211, jest wysprzęglik sprzęgła. Mowa tu przede wszystkim o tym, aby sprawdzić, czy nie nosi on żadnych śladów przecieków. Wiedzieć bowiem trzeba, że wszelkie nieszczelności w tym elemencie mogą w szybkim czasie doprowadzić do uszkodzenia sprzęgła. Kupując używany ciągnik, jak i każdy inny pojazd, bardzo ważne jest, aby sprawdzić stan techniczny hamulców. To oczywiście ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas użytkowania ciągnika. Wspomnieć także trzeba o podnośniku hydraulicznym. W tym przypadku istotne jest, aby sprawdzić szczelność tego układu. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest w tym celu zawiesić maszynę na podnośniku. Dzięki temu najlepiej będzie można sprawdzić stan techniczny podnośnika hydraulicznego.

Jak wspomniano, ciągniki marki Zetor cieszą się dużą popularnością wśród rolników. Wszystko dzięki ich niezawodności. Dzięki temu na rynku znaleźć można używane ciągniki tej marki cechujące się wysoką jakością i bardzo dobrym stanem technicznym. Jeśli zatem ceny nowych ciągników stanowią dużą barierę, warto zastanowić się nad zakupem używanej maszyny. Wcześniej koniecznie sprawdzić należy wskazane wyżej elementy.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close