Porady

Jak zapobiegać niekorzystnym zjawiskom w czasie udoju krów?

Dojarki to urządzenia, które decydują o wydajności przemysłu mlecznego. Ich funkcjonowanie wpływa również na życie i zdrowie krów. Jeśli elementy, które stykają się z wymionami zwierząt będą zanieczyszczone, to może wdać się stan zapalny, który wpłynie negatywnie na kondycję zdrowotną krów. Mleczarstwo to dziedzina, która powinna skupiać się nie tylko na pozyskiwaniu jak największych ilości mleka, ale również dbaniu o dobrostan stada. Czy istnieją sposoby, pozwalające na lepszą kontrolę sprzętu udojowego? 

Jakie dojarki są wykorzystywane do pobierania mleka?  

Dbanie o stan techniczny dojarki wymaga znajomości ich konstrukcji i metod udoju. Dzięki temu można lepiej określić, które elementy są bardziej narażone na większą eksploatację lub zanieczyszczenia. W gospodarstwach wykorzystuje się różne modele urządzeń, zależnie od wielkości stada, możliwości wybiegu dla zwierząt i systemu pozyskiwania mleka. Najczęściej w gospodarstwach hodowlanych można spotkać następujące rozwiązania:  

  • systemy przewodowe – najpierw zasysają mleko z wymion, by następnie je ściskać. Wykorzystują duże siły ciśnienia, które transportuje surowiec rurociągami. Mechanizmy przewodowe są wyposażone w filtry, które oczyszczają mleko z zanieczyszczeń. Elementy układu przewodowego można błyskawicznie montować i używać w dowolnym miejscu,  
  • dojarki kanwiowe – używają rozwiązań przenośnych i stacjonarnych. Wykorzystują bańki do przechowywanie mleka. Mają dwukrotną przewagę nad udojem ręcznym. Są niezwykle proste w obsłudze, wykorzystują pompy z mechanizmem podciśnienia a także przewody rurociągowe, 
  • technologie automatyczne – wykorzystują hale udojowe, na których zwierzęta same wykonują część pracy – mogą decydować o porze wykonania udoju i jego częstotliwości. Rolą człowieka w tym systemie jest kontrola, czy wszystko przebiega w porządku i dbanie o odpowiedni stan techniczny sprzętu do udoju. 

Niezależnie, czy na farmie jest wykorzystywana dojarka przegubowa, przewodowa czy kanwiowa to warto robić okresowe przeglądy i dokonywać konserwacji sprzętu. Jeśli części rolnicze nie nadają się do użycia, można je kupić w internetowych sklepach rolniczych, które dysponują bogatym asortymentem. 

Jak sprawdzić, czy sprzęt udojowy działa w pełni sprawnie? 

Warto pamiętać, że niesprawny sprzęt udojowy może przyczynić się do chorób wymienia u krów i pogorszenia się jakości mleka. Dojarki powinny być kontrolowane w czasie udoju i poza nim. Do tego celu stosuje się następujące metody: 

  • sprawdzanie sprzętu “na sucho” – polega to na włączaniu dojarek bez podłączania ich do zwierząt. W ten sposób można ocenić wartości podciśnienia w systemie, jego wpływu na końcówki strzyków oraz jak przebiega faktyczny przepływ mleka, 
  • ocena działania dojarek w czasie udoju – to pomaga naocznie stwierdzić, czy występuje ryzyko braku higieny w czasie pozyskiwania mleka. Pozwala wykryć niepokojące sygnały i podjąć właściwą strategię w celu zwalczania zagrożenia. Dzięki temu można wyeliminować możliwość wystąpienia mastis – czyli zapalenia gruczołu mlekowego na skutek zakażenia bakteryjnego. 
Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close