Porady

Eko gospodarstwo

jak założyć i czerpać z niego korzyści?

Z założeniem eko gospodarstwa wiąże się wiele korzyści, zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla konsumentów i samych rolników. Płody rolne uzyskane w gospodarstwie ekologicznym są coraz chętniej kupowane, ponieważ społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i odpowiedzialne. W związku z tym warto starać się o certyfikat ekologiczny, który świadczy o jakości i bezpieczeństwie produktów. Jakie jeszcze korzyści płyną zrównoważonej uprawy? Jakie kroki należy podjąć, żeby założyć eko gospodarstwo?

Eko gospodarstwo, czyli jakie?

Zasady prowadzenia eko gospodarstwa są proste. Najważniejszym założeniem jest szacunek do środowiska naturalnego, w tym do zwierząt, a także do zdrowia ludzi. W związku z tym w gospodarstwie ekologicznym należy używać wyłącznie naturalnych, bezpiecznych nawozów i środków ochrony roślin. Żeby zwiększyć plony, stosuje się między innymi obornik i płodozmian.

Aby eko gospodarstwo mogło działać legalnie i posługiwać się certyfikatem, musi przejść złożony proces oraz poddawać się regularnym kontrolom organizowanym przez niezależne jednostki.

Ekologiczne gospodarstwo rolne – korzyści dla środowiska

Najważniejszą zaletą eko gospodarstwa jest korzystny wpływ takiego typu uprawy na środowisko naturalne. Ze względu na wyeliminowanie silnie działających chemicznych środków ochrony roślin i nawozów, znacznie zmniejsza się skażenie wód i gleby.

Drugą niezwykle ważną sprawą jest ochrona bioróżnorodności, gospodarstwa ekologiczne dbają o równowagę ekologiczną poprzez promowanie różnorodności. Ponadto w naturalny sposób stają się siedliskami dla dzikich roślin i zwierząt, a tym samym zachowana zostaje stabilność ekosystemów.

Czy prowadzenie gospodarstw ekologicznych się opłaca?

Eko gospodarstwo przynosi wiele korzyści rolnikom i konsumentom. Przede wszystkim dostarcza bezpiecznej, dobrej jakości żywności, która wzbudza większe zaufanie, przez co staje się coraz popularniejsza wśród świadomych klientów. Małe gospodarstwa ekologiczne sprzedają swoje produkty na ryneczkach i targach związanych z żywnością.

Z punktu widzenia właściciela ekologiczne gospodarstwo rolne nie jest tak łatwe do założenia, ponieważ musi spełniać ściśle określone normy i wymaga wielu starań, jednak samo prowadzenie eko gospodarstwa może stać się źródłem satysfakcji i dochodu. To idealna propozycja dla osób, które chcą robić coś dobrego i są nastawione na jakość, a nie ilość.

Jak założyć gospodarstwo ekologiczne?

Żeby móc prowadzić certyfikowaną zrównoważoną uprawę, trzeba wykonać kilka kroków. Jak założyć gospodarstwo ekologiczne? W pierwszej kolejności warto zapoznać się z zasadami i przepisami znajdującymi się w rozporządzeniu dotyczącym eko gospodarstwa. Następnym krokiem powinno być zgłoszenie działalności do jednostki certyfikującej i uzyskanie certyfikatu. Osoby, które wcześniej posiadały tradycyjne gospodarstwo, muszą przejść proces przekształcenia, który w przypadku uprawy roślin zajmuje około 2 lat. Bez względu na to czy chodzi o duże, czy małe gospodarstwa ekologiczne wszystkich obowiązują takie same zasady.

Prowadzenie zrównoważonej uprawy ma wiele zalet, to rolnictwo przyszłości – sposób na produkcję zdrowej i smacznej żywności przy zachowaniu troski o środowisko naturalne.  

 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close