Bez kategorii

Nieważne czy starszy czy młodszy. Zetor zawsze spisuje się na medal

Firma Zetor to czeski producent sprzętu rolniczego, jakimi są słynne w całej Europie ciągniki rolnicze pod tą nazwą. Początki przedsiębiorstwa sięgają czasów świeżo powojennych. W roku 1946 na rynku pojawił się pierwszy produkt czeskiej Zbrojovki Brno, opatrzony nazwą Zetor. Pierwsza część nazwy, czyli „Zet” zaczerpnięta była właśnie od pierwszej litery zakładów zbrojeniowych. Końcówka „or” natomiast oznaczać miała końcówkę słowa „traktor”.

Od roku 1952 produkcję ciągników rolniczych przejął Zakład Precyzyjnego Przemysłu maszynowego Brno – Liszeń. Z ciekawostek historycznych, dotyczących firmy warto dodać, że od roku 1970 do roku 1980 Czesi produkowali swoje ciągniki w Iraku w miejscowości Iskanderyiah, pod nazwą Antar. W okresie ww. dziesięciolecia z fabryki tej wyszło w tamtejszej szerokości geograficznej przeszło osiemdziesiąt tysięcy ciągników rolniczych.

Od roku 1972 ruszyła także produkcja licencyjna w Indiach, gdzie produkowano ciągniki UR-1 pod nazwą HMT.

Ponadto marka od roku 1993 nawiązała współpracę z amerykańskim producentem John Deer, dzięki któremu mogła wejść na odległe światowe rynki po drugiej stronie globu. Na pewno odcisnęło to pozytywne piętno na wizerunku i zdolnościach marketingowych firmy, która dzięki obcowaniu z tak potężnym partnerem handlowym mogła się wiele nauczyć i wprowadzić na swoje podwórko liczne innowacje. Dzięki tej współpracy firma pojawiła się nawet w gospodarstwach rolnych krajów Ameryki Łacińskiej.

Jak to wygląda dzisiaj?

Z początkiem roku 2013 na rynku pojawił się ciągnik Zetor Major. Maszyna posiadała silnik zbudowany z czterech cylindrów o mocy 76 koni mechanicznych. Maszyna ta spełnia najnowsze wymogi co do emisji spalin do atmosfery. Zastosowano w pełni zsynchronizowaną czterobiegową skrzynię biegów (posiadającą trzybiegową redukcję i jeden bieg wsteczny). Od samego początku produkcji Majora, akcesoria i kabiny do tego modelu wytwarzane były w  Polsce przez zakłady produkcyjne KOJA. W lutym 2015 roku nastąpiło unowocześnienie dotychczasowego modelu i jego upgrade do modelu Major 60 o mocy 61 koni mechanicznych i Major 80 o mocy 75 koni.

Konkluzja – czy warto sięgnąć po sprzęt rolniczy firmy Zetor?

Śledząc długą historię firmy i jej dokonania na rynku produkcyjnym maszyn rolniczych oraz biorąc pod uwagę fakt współpracy z największymi potentatami tej branży, takimi jak John Deer – stwierdzić należy, że produkcje tej firmy są godne polecenia. Zarówno te starsze, sprawdzone projekty, które przy odpowiednim podejściu i odrobinie cierpliwości i dbałości o części zamienne, posłużą jeszcze długie lata, jak i najnowsze produkcje. Dla przeciętnego rolnika z Polski nie będzie miało tak diametralnego znaczenia czy sięgnie on po najnowszą generację sprzętu firmy Zetor, czy odkurzy wcześniejsze jej dokonania.Firma nadal ma się doskonale także w sieci internetowej. Zetor sklep internetowy to miejsce, gdzie bez trudu można zapoznać się z szeroką ofertą tego wiodącego producenta. Firma oferuje naprawdę doskonały stosunek ceny do jakości.

Pokaż więcej
Back to top button
Close