Jaką funkcję spełnia wałek WOM do opryskiwacza?
Opryski wykonywane w rolnictwie służą ochronie roślin przed szkodnikami upraw i chorobami, mogą też przyczynić się do zwiększania plonów i minimalizacji ewentualnych strat. Środki ochrony roślin rozpylane są na polach za pomocą opryskiwaczy. Obecnie wykorzystywane opryskiwacze to zaawansowane technologicznie urządzenia, występujące w dwóch podstawowych rodzajach – samojezdne i stosowane w dalszym ciągu na znacznie szerszą skalę opryskiwacze ciągnikowe. Te drugie są maszynami podwieszanymi lub podczepianymi do ciągnika, które do funkcjonowania wymagają przekazania napędu z pojazdu do poruszanej maszyny. W jaki sposób dochodzi do tego przekazania? Czym jest wałek WOM do opryskiwacza i jakie są jego funkcje?
Spis treści:
Jak przebiega przekaz mocy z ciągnika do opryskiwacza?
Przekazywanie napędu z ciągnika na podczepiony do niego opryskiwacz następuje dzięki wałkowi odbioru mocy WOM. Wyjście takiego wałka posiadają wszystkie produkowane obecnie modele ciągników rolniczych. Proces przekazywania napędu odbywa się z wykorzystaniem trzech elementów. Są nimi:
- wałek odbioru mocy – w ciągniku,
- wałek przekazu mocy (np. przegubowy, stanowiący element łączący),
- wał przyjęcia mocy (WPM) w maszynie.
Obecnie normą jest stosowany wałek WOM do opryskiwacza niezależny od prędkości jazdy ciągnika. Zapewnia on 540 rpm, niezależnie od tego, na którym biegu porusza się silnik. Niektóre WOM wykorzystują prędkości 1000 lub 750 obrotów na minutę. Ta ostatnia wersja określana jest często mianem obrotów ekonomicznych.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania podłączonego do ciągnika opryskiwacza konieczne jest zapewnienie hamowania WOM po rozłączeniu. Aby uruchomić wał, trzeba zastosować sprzęgło dwustopniowe albo specjalną dźwignię. Za włączanie, rozłączanie czy hamowanie wałka odpowiada system hydrauliczny lub mechaniczno-pneumatyczny.
Jak wybrać odpowiedni wałek przekaźnika mocy do opryskiwacza?
Wybierając wałek przekaźnika mocy do opryskiwacza, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Konieczne jest dopasowanie tego elementu zarówno do ciągnika, jak i opryskiwacza. Uwzględnić trzeba szereg czynników, takich jak m.in. długość samego elementu, moment obrotowy, rodzaj wałka przekazu moc (czyli łącznika między WOM a WPM), wewnętrzną i zewnętrzną średnicę rury, a także wielkość łożyska i wysokość krzyżaka.
Dokonanie odpowiedniego zakupu ułatwić może znajomość numeru katalogowego poprzednio używanej części lub sugestie producenta opryskiwacza. Zazwyczaj wałki przekaźników mocy stosowane do opryskiwaczy pasują również do wielu innych podczepianych maszyn rolniczych, np. rozgarniaczy czy beczkowozów. W przypadku problemów z samodzielnym ustaleniem prawidłowego WOM warto skorzystać z fachowej pomocy personelu sklepu z częściami do maszyn rolniczych. Warto pamiętać, że o taką pomoc poprosić można również w sklepie internetowym. Rolnicze sklepy internetowe zapewniają szeroki asortyment części zamiennych do wszelkiego rodzaju maszyn rolniczych w atrakcyjnych cenach. Czas oczekiwania na realizację dostawy jest zwykle krótki, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie przestojów podczas prac polowych w przypadku konieczności wykonania naprawy.