Maszyny rolniczePorady

Władimirec T-25. Co warto o nim wiedzieć?

Władimirec T-25 to ciągnik, który swego czasu był bardzo popularny w małych gospodarstwach rolnych na terenie naszego kraju. Tej rosyjskiej konstrukcji nie sposób odmówić stylu i uroku. Wygląd naprawdę zapada w pamięć i swego czasu był dosyć innowacyjny. Niestety czas płynie nieubłaganie i tych popularnych ciągników jest coraz mniej na terenie naszego kraju. A jest to z pewnością traktor warty zapamiętania. Co warto wiedzieć o Władimircu T-25?

Produkcja i wygląd

Produkcja Władimirca T-25 rozpoczęła się w 1966 roku w Charkowie na terenie obecnej Ukrainy, a ówczesnego ZSRR. Został zaprezentowany jako idealny ciągnik dla mniejszych gospodarstw. Od 1972 roku jego produkcja została przeniesiona do Włodzimierza. W sumie był produkowany aż do 1995, co oznacza, że był składany przez aż 29 lat! T-25 charakteryzował się niewielkim rozmiarem i wagą własną. Produkowany był oryginalnie w kolorze czerwonym. W Polsce Władimirec najbardziej popularny był na terenach Polski wschodniej. Znajduje się ona najbliżej Rosji, a więc zakup takiego sprzętu był stosunkowo łatwy. 

Specyfikacja techniczna

Władimirec T-25 zyskał łatkę maszyny niezawodnej. Do dziś niektóre egzemplarze wykonują prace polowe. Ciągnik ten był wyposażony w niezwykłą skrzynie biegów. Dlaczego niezwykła? Otóż ten rosyjski pojazd posiadał aż 14 biegów! W skład tego wchodziło 8 biegów do przodu i 6 do tyłu. Dlatego właśnie tak ciężko było przesiąść się do niego z innego ciągnika. Taki typ skrzyni przekładniowej nie był łatwy w nauce, ale gdy już opanowaliśmy zmianę biegów przyjemność z jazdy znacznie wzrastała. Władimirec T25 był wyposażony w silnik o pojemności skokowej 2077 cm³, który był zaskakująco ekonomiczny jak na tamte czasy. Według danych technicznych zużycie paliwa wynosiło zaledwie 2 litry na motogodzinę przy ciężkiej pracy. Moc silnika ciężko określić, ponieważ zależy w dużej mierze od konkretnego modelu. Przyjmuje się, że przy 1800 obrotach na minutę wynosiła od 18,4 kW do 22,5 kW. Z tego powodu prędkość maksymalna nie jest zbyt imponująca i wynosi około 27 km/h. Bardzo ciekawe jest to, że Władimirec T25 nie posiadał wbudowanej chłodnicy. Chłodzenie odbywało się za pomocą powietrza dostarczanego przez wentylator. Układ hamulcowy składał się zaś z hamulców mechanicznych, taśmowych.

Zalety i wady T25

Jeśli chodzi o najważniejsze zalety Władimirca T25 to należy docenić jego niezawodność. Nawet podczas pracy w ciężkich warunkach ten rosyjski ciągnik doskonale daje sobie radę. Trzeba też wspomnieć o prostej budowie i tanich częściach zamiennych. Niektóre naprawy są na tyle łatwe, że można je bez problemu wykonać w domowych warunkach. Czynnikiem zachęcającym do zakupu tej maszyny była cena. Zarówno nowy Władimirec T-25, jak i egzemplarze dostępne na rynku wtórnym były w stosunkowo przystępnej cenie. Dzięki temu wielu polskich rolników mogło pozwolić sobie na jego zakup takowej maszyny. Skrzynia biegów, chociaż nietypowa to również musi być zaliczona do zalet T-25. 6 biegów do tyłu to prawdziwy ewenement w ciągnikach rolniczych. Rosyjska konstrukcja nie jest oczywiście pozbawiona wad. Główną z nich jest jednostopniowe sprzęgło. Doskwierać może również jednobiegowy napęd WOM i jego obroty niezależne. Jeśli chodzi o układ jezdny to często występują luzy w przegubach drążków kierowniczych. Pomimo tych minusów Władimirec T-25 to ciągnik, który pracował przez lata na polskich gospodarstwach i należy docenić jego ekonomiczność i niezawodność.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close