Informacje

Zetor – solidny ciągnik od czeskich sąsiadów

Firma Zetor powstała w 1946 roku, czyli tuż po drugiej wojnie światowej w kraju zamieszkiwanym przez naszych południowych sąsiadów Czechów. Od początku działania przedsiębiorstwa aż do chwili obecnej marka ułatwia pracę ludzi na gospodarstwach rolnych i nie tylko. Zetora można z pełną świadomością uznać jako pioniera we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. To właśnie ta czeska firma jako pierwsza na świecie wyprodukowała w pełni zintegrowaną kabinę zawieszoną na silentblockach!

Historia marki 

Założeniem marki było uproszczenie codziennego życia ludzi pracujących na roli. Nazwa więc nie mogła być zbyt skomplikowana i musiała dobrze zapadać w pamięć. Tym samym znakiem towarowym zostało połączenie wymowy litery Z (zet) i końcówki słowa traktor (or). Trzeba przyznać naszym południowym sąsiadom, że pomysł był naprawdę ciekawy, a nazwa chwytliwa. Pierwszym ciągnikiem rolniczym czeskiej marki został Zetor Z25. Prawdziwy sukces przyszedł jednak dopiero w połowie lat 50, kiedy to wypuszczono z taśmy Zetora 30 i 50 Super. Kolejne produkowane traktory były odpowiedzią na wymagania klientów dotyczące zwiększenia mocy i polepszenia ergonomii obsługi. Rewolucja przyszła wraz z nowym tysiącleciem i zaprezentowaniem modelu Zetor Major, który wyróżniał się nowoczesną kabiną, innowacyjnym designem oraz zwiększoną mocą silników.

Zetor a innowacje

Jako, że przedsiębiorstwo pochodziło z Czech wybicie się na światowym rynku było stosunkowo trudne. Inżynierowie wiedzieli doskonale, że muszą cały czas opracowywać nowe rozwiązania, tak żeby klienci byli stale zaskakiwani, ale jednocześnie poczuli pewne przywiązanie do jakości marki. Zetor szybko reagował na zapotrzebowanie klientów. W latach 70 ich starsze maszyny stały się zbyt słabe, tak więc bardzo szybko zaprojektowano nowe silniki osiągające moc od 80 do 160 koni mechanicznych. Firma wprowadziła także opcję serwisowania niedostępną dla zachodnich marek. Rolnicy byli odwiedzani przez pracowników firmy, żeby sprawdzać pracę ciągników, a także na podstawie rozmowy z klientami stale udoskonalać nowo produkowane maszyny. Innowacje mimo upływu lat nadal są podstawą działania firmy. Nowe serie ciągników, takie jak Zetor Proxima wciąż odróżniają się od produktów konkurencji. Przekładnia elektrohydrauliczna z rewersyjną zmianą biegów czy hydraulika bez cylindra wewnętrznego to tylko niektóre z nowości, które Zetor wprowadził na rynek jako pierwszy.

Części do Zetora

Zetor proponuje użytkownikom ciągniki, które mają być połączeniem innowacji i solidności wykonania. Praktycznie każda osoba mieszkająca na wsi zna kogoś kto miał lub ma traktor Zetor. Ciężko jednak znaleźć osoby, które narzekałby na te maszyny. Nasi południowi sąsiedzi stworzyli markę, która mocno broni się jakością wykonania. W przypadku starszych modeli możemy mieć problem ze znalezieniem części do Zetora. Oryginalne komponenty osiągają dość wysokie ceny, a ich wymiana może być droga. Właśnie dlatego szukając części do Zetora powinniśmy skupić się na zamiennikach, które są dostępne w niejednym internetowym sklepie rolniczym. Tym sposobem łatwo i tanio możemy zakupić części do Zetora, które jakościowo są na poziomie oryginałów i cieszyć się z dalszej eksploatacji naszego ciągnika.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close