Jaką rolę w pługu odgrywa lemiesz?
Wykorzystywanie maszyn w rolnictwie jest powszechnie stosowaną praktyką już niemal na całym świecie. Tym bardziej w Polsce raczej trudno wyobrazić sobie duże gospodarstwo rolne funkcjonujące na bardzo wysokim poziomie, a jednocześnie całkiem pozbawione pomocy technologicznej. Dlatego też jednym z podstawowych elementów, bez którego dzisiaj gospodarstwo wielkopowierzchniowe nie mogłoby istnieć są maszyny. Bardzo ważną maszyną w gospodarstwie jest pług.
Pług jest to rodzaj narzędzia, które wykorzystuje się do orania pola. Dzisiaj pług podczepiany jest do traktorów, dlatego też praca w polu związana z oraniem ziemi odbywa się w bardzo szybkim tempie. Wcześniej, kiedy w gospodarstwach nie było jeszcze traktorów, pracę tę wykonywały zwierzęta rolne, które chodziły po polu, ciągnąc za sobą pług, który to z kolei orał ziemię. Jednak sam pług nie byłby w stanie działać, gdyby nie lemiesze. Lemiesz jest to część pługa, która ma za zadanie odcinać skibę od gleby.
Spis treści:
Z czego składa się lemiesz i co zrobić, kiedy ten znacząco się zużyje?
Budowa lemieszy składa się z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest ostrze, drugim dziób, a trzecim grzbiet. Lemiesze są to części w pługu, które pracują z ziemią. Dlatego też jest to właśnie ten element, który najszybciej się zużywa. Co co oznacza? Aby oranie ziemi przebiegał sprawnie i szybko, lemiesze należy regenerować lub kiedy już nie nadają się do pracy, wymieniać. Z zakupem lemieszy dzisiaj nie ma żadnych problemów, ponieważ znajdziemy je w każdym sklepie rolniczym, zarówno w tym stacjonarnym, jak i internetowym. Internetowy sklep rolniczy jednak pozwoli nam szybciej i swobodniej dokonać zakupu, bez konieczności jeżdżenia po sklepach. Dlatego jeśli cenimy sobie czas, wygodę oraz nie chcemy przepłacać, to warto rozważyć zakup właśnie online. Wśród lemieszy znajdziemy kilka rodzajów.
Rodzaje popularnych lemieszy – czym się różnią i jak działają?
Lemiesz do pługa trapezowy – czyli najbardziej powszechny, lemiesz dziobowy, lemiesz z dłutem czy też lemiesz ze ścianką polową. Warto pamiętać także o tym, że pługi lemieszowe to nie jedyne, jakie wciąż działają w rolnictwie Wśród nich można znaleźć także pługi talerzowe, które częściej wykorzystywane są na terenach o dużej ilości korzeni. Jeśli zaś chodzi o pługi lemieszowe, to części, które w nim pracują mogą być wykonane ze stali nierdzewnej poprzez odlew, ale mogą być również wykuwane w kuźni. Są to elementy pracujące, wykonane z bardzo trwałych materiałów – ze stali połączenia manganu oraz węgla. Dzięki temu tworzy się swoista pancerna powłoka. Bardzo często dzisiaj można spotkać pługi, które wykorzystują przykręcane dłuta do dziobów lemieszowych. Dzięki temu znacząco można wydłużyć ich żywotność. Jeśli jednak lemiesze się zużyją, to warto skorzystać z internetowych sklepów rolniczych, które pomogą nam wybrać nowe części.