Maszyny rolnicze

Brona aktywna – co powinieneś o niej wiedzieć?

W rolnictwie często dochodzi do sytuacji, gdy sprzęt stosowany w jednym celu zmienia swoje przeznaczenie. Jeśli dane rozwiązanie jest dobre do uprawy ziemniaków, to po pewnych modyfikacjach może być użyte do pielęgnacji innych roślin. Właśnie taka sytuacja występuje w przypadku agregatów uprawowo- siewnych. Czy brona aktywna nadaje się do stosowania na lekkich glebach i w sadach?

Jak skonstruowana jest brona rotacyjna? 

W większości przypadków agregaty uprawowo – siewne są używane w gospodarstwach, które mają gleby szybko schnące i ulegające zbryleniu. Brona aktywna potrafi zwiększyć proces kruszenia skib i skutecznie zagęścić powierzchnię pola. Urządzenie posiada pneumatyczny siewnik, który jest wyposażony w redlice w kształcie talerzy. Stosuje się do nich docisk dochodzący do ponad 50 kg na pojedynczą redlicę. Elementami roboczymi brony są zęby, które poruszają się rotacyjnie w osi poziomej. Rozkruszają ziemię i mieszają ją w intensywny sposób. Taki zestaw elementów konstrukcyjnych wymaga bardzo mocnego silnika – najczęściej jest to układ napędowy o mocy 150-180 koni mechanicznych o dużej masie. Części robocze do brony mocuje się do dwóch równoległych belek, które są ustawione prostopadle do kierunku poruszania się traktora. W czasie pracy agregatu belki wychylają się na boki w przeciwstawnych kierunkach. 

Brona aktywna służy głównie do tworzenia łoża siewnego, które jest najlepiej przystosowane pod każdą uprawę. Urządzenie rozkrusza i dociska glebę w taki sposób, aby rośliny miały doskonałe warunki do wzrostu. 

Do jakich gleb stosuje się bronę aktywną? 

Agregaty siewno-uprawowe są stosowane najczęściej do ciężkich i średnich gleb. Wynika to z charakteru konstrukcji brony aktywnej, która najlepiej radzi sobie z ciężkimi i twardymi bryłami ziemi. Dzięki modyfikacjom agregatu można go wykorzystać na lżejszych glebach, które również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji.  

Można to osiągnąć poprzez wymianę kół zębatych. Agregat posiada specjalną przekładnię, która umożliwia zmianę prędkości w pracy zębów. Jeśli praca wirników będzie odbywać się na najniższych przełożeniach to urządzenie będzie się nadawać do pracy na lżejszych glebach. Niektóre konstrukcje bron posiadają 2 dodatkowe przyłożenia ustawiane za pomocą dźwigni. Zwiększają one możliwości zmiany pracy wirników aż do 4 różnych prędkości. Działają w podobny sposób, co dźwignia zmiany biegów w traktorze.  

Brony aktywne stają się coraz popularniejsze wśród sadowników, którzy stosują je do nowych nasadzeń i przygotowywania gruntu pod drzewka. Maszyny bardzo dobrze równają koleiny i niszczą chwasty, spulchniając przy tym glebę. Co najciekawsze, brony wirnikowe świetnie nadają się do samego usuwania chwastów. 

Czy po modyfikacjach brona może skutecznie usuwać chwasty? 

Dzięki pewnym ulepszeniom brona aktywna może służyć do skutecznego niszczenia najbardziej uporczywych chwastów. W Szwajcarii pewna firma wykorzystała tą konstrukcję w nietypowy sposób. Do zębów maszyny dodano dodatkowe ostrza o kształcie litery L. Usunięto również wał i zastąpiono go dwoma dużymi kołami. W trakcie testów okazało się, że skuteczność maszyny jest porównywalna z działaniem glifosatu, tyle że bez skutków ubocznych tego chemicznego środka. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close