Kultywator — jak działa i jakie jest jego zastosowanie?
Kultywator to urządzenie, które wykorzystywane jest przede wszystkim w rolnictwie i ogrodnictwie. W rolnictwie najczęściej służy do spulchniania gleby, usuwania chwastów, a także do rozprowadzania nawozów. Jeśli zaś chodzi o ogrodnictwo, to kultywator zwykle również służy do spulchniania ziemi, gdyż znakomicie przygotowuje ją do późniejszego wysiewu nasion. Elementem roboczym jest w tym przypadku ząb kultywatora. Maszyna wyposażona jest od dwóch do czterech rzędów takich zębów, które wzruszają glebę na głębokości od kilku do kilkunastu centymetrów.
Spis treści:
Jak zbudowany jest kultywator?
Główna część robocza kultywatora składa się ze wspomnianych wcześniej specjalnych zębów. Mogą być one sztywne, półsztywne lub sprężynowe. Przymocowane są do ramy, przy której występują również koła. Możliwa jest regulacja zagłębienia zębów w glebie. Każdy ząb kultywatora zakończony jest dodatkowo specjalnym radełkiem.
Jak już wspomniano, kultywator wyposażony może być w od dwóch do czterech rzędów zębów. W pierwszym przypadku radełka posiadają dodatkowo podcinacze boczne. Dużą zaletą takiej konstrukcji jest to, że korzystanie z urządzenia nie wymaga bardzo dużej siły. Dlatego kultywator z powodzeniem wykorzystywany jest nie tylko w rolnictwie, ale i w ogrodnictwie.
Jak działa kultywator?
To, co charakteryzuje pracę tego urządzenia to fakt, że nie odwraca ono gleby, a jedynie narusza jej zewnętrzną warstwę. Innymi słowy, podczas działania zęby kultywatora wpijają się skutecznie w glebę, naruszają jej strukturę i w ten sposób tworzą szczeliny powietrzne. Po zastosowaniu kultywatora ziemia pokryta jest bruzdami, które wymagają późniejszego wyrównania.
Praca z zastosowaniem kultywatora zapewnia szereg istotnych korzyści. Przede wszystkim skraca się czas realizacji poszczególnych czynności związanych z przygotowaniem gleby pod uprawę. Nie da się ukryć, że proces spulchniania gleby i usuwania chwastów jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo męczący. Za sprawą kultywatorów możliwe jest znaczne skrócenie i ułatwienie tych zabiegów. Dodać warto, że części do kultywatora są szeroko dostępne. Także wysokiej jakości zamienniki, które można zamówić w internetowych sklepach rolniczych. Dzięki temu nawet w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów nie ma problemu z jego szybką wymianą.
Jakie są rodzaje kultywatorów?
Dostępne na rynku kultywatory podzielić można na trzy rodzaje. Mowa tu o kultywatorach ręcznych, elektrycznych i spalinowych. Kultywator ręczny wyposażony jest w drewniany trzonek w trzema zębami wykonanymi ze stali węglowej. Dodatkowo posiada obrotową dźwignię, dzięki której możliwe jest wkręcanie zębów w glebę. Jeśli zaś chodzi o kultywatory elektryczne, to dostępne są z różną mocą, od 200 do nawet 1000 W. Im większa moc urządzenia, tym na większej powierzchni można wykonywać nim pracę. Z kolei kultywatory spalinowe mogą mieć moc nawet 5 KM i służą do pracy na największych powierzchniach. Niezależnie od rodzaju, wszelkie niezbędne części do kultywatora można zamówić w internetowym sklepie rolniczym.