Porady

Hodujesz zwierzęta? Przyda Ci się śrutownik!

Śrutownik jest maszyną służącą do rozdrabniania zboża. W zależności od branży, można spotkać się z różną nomenklaturą urządzenia. W przemyśle piwowarskim śrutownik znany jest pod nazwą młyna, natomiast w rolnictwie nazywa się go potocznie rozdrabniaczem paszy.

Śrutownik – funkcje 

Śrutownik powoduje mechaniczne rozdrobnienie ziarna, które znajduje zastosowanie nie tylko w rolnictwie, ale również w przemyśle spożywczym. 

Wyróżnia się następujące rodzaje śrutowników:

  1. żarnowe – są podstawowymi maszynami wykorzystywanymi w mniej zaawansowanych technologicznie w hodowlach zwierząt. Przeważnie napędzane ręcznie, zamontowane wewnątrz dwa kamienie (w tym jeden z nich, górny, jest obrotowy) rozdrabniają wpadające zboże, pozwalając na uzyskanie śruty. 
  2. kamieniowe – wewnątrz śrutownika znajdują się dwa kamienie, których odległość można regulować. Jeden z nich jest stały, natomiast drugi – ruchomy. Kamień ruchomy o poziomej osi obrotu wraz z podajnikiem ślimakowym poddającym ziarno ścierają je. Śrutowniki kamieniowe napędzane są maszynowo. Ważną kwestią jest odpowiednie ustawienie odległości pomiędzy kamieniami, gdyż to warunkuje stopień rozdrobnienia zboża. 
  3. bijakowe – w układzie zastosowano bijaki (inaczej metalowe płyty), które obracają się na wale. Tym samym bijaki z dużą mocą uderzają o ziarno, powodując jego rozdrobnienie. Co ważne, stopień rozdrobnienia ziarna jest uzależniony od wielkości oczek sita, które znajdują się w obudowie śrutownika. Przeważnie śrutownik bijakowy wprawiany jest w ruch maszynowo. 

Zdaniem wielu rolników kamieniowe śrutowniki są efektywniejsze od bijakowych, jeżeli chodzi o rozdrabnianie ziarna dla zwierząt hodowlanych. 

Komu przyda się śrutownik?

Śrutownik przeznaczony jest głównie dla osób hodujących zwierzęta, jednakże maszyna znajduje zastosowanie również w innych branżach. Przede wszystkim, w ostatnim czasie, modne staje się stosowanie różnego rodzaju śrutowników w browarach. Producenci lokalni oraz wytwarzający kraftowe piwo cenią sobie tę maszynę jako niezawodny środek do uzyskania rozdrobnionego surowca o odpowiedniej grubości. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie wysokiej jakości napojów. 

Dużą popularność zyskują również podręczne śrutowniki, które umożliwiają otrzymanie mąki w domowych warunkach. Wypiek własnego chleba stał się bardzo popularny, szczególnie w okresie pandemii. Samodzielne mielenie zboża, a później wypiekanie chleba, pozwala na uzyskanie domowego pieczywa od podstaw. 

Dlaczego warto posiadać śrutownik?

Śrutownik stanowi niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa rolnego. W prosty i szybki sposób umożliwia rozdrobnienie zboża. Cały proces śrutowania przebiega wewnątrz maszyny. Maszyna pozwala na regulowanie grubości śrutu (grube lub cienkie sito), natomiast podwójne śrutowanie pozwala na otrzymanie mąki. To uniwersalny przyrząd, który staje się coraz popularniejszy również w lokalnych przedsiębiorstwach piwowarskich czy piekarniczych. Maszyny rzadko się psują, a części do nich są bardzo tanie, toteż ich eksploatacja pozwala zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close