Maszyny rolniczePorady

Wały Kardana a maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze to podstawa dobrze funkcjonującego gospodarstwa. Wykonywane przez nie prace każdego dnia przekładają się później na wymierne korzyści, także na gruncie finansowym. Kiedy praca ludzkich rąk i mięśni została zmechanizowana i zastąpiona przez maszyny, coraz mniej osób było koniecznych do wykonywania prac polowych. Jeszcze nasze babcie i dzidkowie pracowali całymi dniami w polu w pocie czoła, wykonując jednocześnie szereg różnych istotnych zajęć. Dzisiaj rolnik wiele z tych elementów jest w stanie wykonać samodzielnie, za pomocą maszyn rolniczych i odpowiedniej logistyki, zaplanowanego procesu działań. Jednak to dzięki maszynom możemy oglądać dzisiaj wielohektarowe pola uprawne, na których w odpowiednim momencie rolnik wykonał szereg prac związanych z hodowaniem konkretnych gatunków roślin.

Z czego składają się wały Kardana i dlaczego ich sprawność jest kluczowa w maszynach rolniczych?

Nie sposób dzisiaj wyobrazić sobie dobrze prosperujące gospodarstwo bez ciągnika  i urządzeń mechanicznych, które wraz z rozwojem technologii zmieniają się, proponując rolnikom coraz nowsze i ciekawsze rozwiązania pozwalające zoptymalizować czas pracy, i bardziej ergonomiczne wykonywanie wszelkich działań. Niestety maszyny czasem ulegają różnym usterkom, a jedną z nich bywają problemy z wałami napędowymi. Wały Kardana to rodzaj wałów napędowych, których zadaniem jest przenoszenie napędu na wszystkie koła w pojeździe lub na przykład na tylną oś. Wał składa się między innymi z takich elementów jak przegub krzyżakowy, złącze kołnierzowe, korpus wału, połączenia przesuwne czy złącze rurowe. Wał Kardana wymaga regularnego sprawdzania i ewentualnych napraw. Dzięki temu w momencie, kiedy maszyna będzie nam potrzebna do wykorzystania w pracach na przykład na polu, nie będziemy mieć problemu z wykorzystaniem jej. Natomiast brak serwisowania może spowodować pewne opóźnienia, które w najgorszym przypadku przeradzają  się w spore straty podczas zbiorów.

Kiedy dokonywać przeglądu maszyn?

Ważną informacją związaną z wałami Kardana jest to, że bez sprawnie działającego mechanizmu cały pojazd będzie unieruchomiony. Naprawy nie są najtańszą sprawą, dlatego też chcąc móc korzystać regularnie z maszyn, w których wykorzystuje się właśnie wał Kardana, warto wykonywać przegląd. Kiedy na tego rodzaju rzeczy znaleźć czas? Bardzo często w szczycie sezonu trudno znaleźć chwilę, by wykonywać wszystkie niezbędne przeglądy części. Najlepszym okresem na regenerację maszyn jest czas zimy. Wówczas niewiele dzieje się na polu, jest to okres, który trzeba przeczekać, jednocześnie przygotowując się na kolejną wiosnę. Właśnie wtedy warto zająć się wszelkimi naprawami, skorzystać ze sklepów internetowych z częściami do maszyn i wymienić te elementy, które uległy zniszczeniu i nie są już sprawne. Dzięki temu będziemy mogli wejść w kolejny sezon, będąc w pełni przygotowani.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close