Części do maszyn rolniczychMaszyny rolnicze

Najważniejsze zalety stosowania mulczarki w gospodarstwie

Mulczowanie to zabieg polegający na pokrywaniu powierzchni gleby jednakową warstwą organiczną. Najczęściej wykonywany jest po zakończeniu zbiorów kukurydzy. Pozwala na redukcję masy pożniwnej, występującej na rżysku. Zapobiega rozwojowi szkodników, które zagrażają uprawom kukurydzy, takim jak gąsienice omacnicy prosowianki, które rozwijają się w kukurydzianym rżysku. Im mniej pozostałości po zbiorach, tym mniejsza będzie populacja larw omacnicy. Dużą rolę w tym zabiegu odgrywa mulczarka. Jednym z najbardziej znanych producentów tej maszyny jest Votex. Czy to urządzenie ma inne funkcje, które można wykorzystać w gospodarstwie?

Co to jest mulczarka?

Mulczarka, zwana też rozdrabniaczem, to maszyna do ekologicznego pokosu rżyska, trawnika oraz terenów zielonych. Pomaga w pozbyciu się pokosu i odpadów ogrodowych, którymi można przykryć cienką warstwę gleby. Mulczowanie przynosi kilka ważnych korzyści:

  • sprzyja dostarczaniu składników odżywczych do trawy,
  • zmniejsza poziom parowania wody,
  • spowalnia erozję gleby i poprawia jej strukturę.

Warto pamiętać, aby nie przesadzić z mulczowaniem, ponieważ zbyt gruba warstwa może przekształcić się w filc, który będzie utrudniał wzrost trawy. Mulczarki są urządzeniami, które są zawieszane z tyłu ciągnika, dzięki czemu można nimi łatwo manewrować. Firma Votex produkuje kosiarki bijakowe i mulczarki, którymi można wykaszać trudno dostępne skarpy i pobocza.

Najważniejsze zalety korzystania z mulczarki

Urządzenia koszące pozwalają na równomierne rozłożenie materiału pożniwnego na całej powierzchni pola, dzięki czemu pozostałe maszyny będą miały ułatwioną pracę – pługi i kultywatory nie będą się zapychać. Podobnie jest w przypadku kombajnów, które będą napotykały mniejszy opór w czasie żniw. Mulczarki przydają się również na łąkach i w ogrodach, gdzie pozwalają na estetyczne zagospodarowanie przestrzeni. Można dzięki nim lepiej przygotować teren pod nowe nasadzenia. Warto dbać o kondycję kosiarek bijakowych, dzięki czemu ich praca będzie wydajniejsza. Części do maszyn marki Votex dostępne są w rolniczych sklepach internetowych.

Najważniejsze typy rozdrabniaczy

Na rynku można rozróżnić dwa główne typy mulczerów, które są wykorzystywane przez rolników. Należą do nich:

  • maszyny bijakowe – cechują się niewielką szerokością roboczą, więc radzą sobie dobrze w wąskich przesmykach i przejściach. Mają także wyjątkową wytrzymałość i potrzebują większej mocy. Wynika to z konieczności dostarczenia do tych maszyn dużego momentu obrotowego. Zaletą jest to, że bijaki młotkowe i noże bijakowe do maszyn Votex są łatwo dostępne na rynku, podobnie jak inne części zamienne do konstrukcji bijakowych,
  • mulczery obrotowe – wykorzystują napęd w postaci przekładni kątowej lub kilku przekładni. Najważniejszym elementem roboczym jest nóż, który obraca się z dużą prędkością. Dla przeciwwagi montuje się w tych urządzeniach przeciwnoże, które zwiększają równomierność rozkładania się materiału pożniwnego. Podobnie jak w innych konstrukcjach, także w tym przypadku części do mulczarki Votex można dostać praktycznie od ręki.

 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close