Jak często wymieniać paski klinowe w ciągniku rolniczym?
Ciągniki rolnicze, podobnie jak samochody osobowe i inne pojazdy mechaniczne, wykorzystują paski klinowe do napędu różnych urządzeń akcesoryjnych. Zazwyczaj jest to prądnica i pompa cieczy chłodzącej. Nowe traktory mogą mieć bardzo długi i skomplikowany układ prowadzenia paska, ponieważ musi on napędzać mnóstwo innych podzespołów. Awarią która może wyłączyć ciągnik z pracy jest zerwanie się paska klinowego. Dlatego zawsze powinniśmy mieć przynajmniej jeden w zapasie, by móc szybko naprawić traktor.
Spis treści:
Objawy zużycia paska
Zerwanie paska nie unieruchomi ciągnika natychmiast, jednak spowoduje utratę ładowania akumulatora (brak napędu prądnicy), a także zatrzymanie pompy cieczy chłodzącej. O ile brak ładowania nie jest aż tak groźny w skutkach, to już brak obiegu wody może doprowadzić do zatarcia i zniszczenia silnika. Dlatego też należy regularnie zaglądać do naszych pasków klinowych i sprawdzać w jakim są stanie. Objawy zużycia zauważyć jest stosunkowo łatwo, nie trzeba nawet paska demontować. Musimy znaleźć miejsce, gdzie dobrze widoczna jest wewnętrzna część paska. Jeżeli widzimy tam mnóstwo spękań poprzecznych lub/i podłużnych, to taki pasek nadaje się do natychmiastowej wymiany. Gdy podczas pracy słyszymy jak pasek piszczy, zwłaszcza gdy w powietrzu jest duża wilgoć, może to również wskazywać na zużycie. Trzeba jednak najpierw sprawdzić naciąg i ewentualnie go skorygować, tak by pasek uginał się pod palcem maksymalnie o centymetr. Jeżeli po naciągnięciu nadal słyszymy piski, to oznaka że najwyższa pora na wymianę.
Kupujemy nowy pasek
Zanim dokonamy zakupu musimy wiedzieć jakimi parametrami ma charakteryzować się pasek do naszego ciągnika. Najważniejsza jest odpowiednia długość, ale również typ. Starsze traktory wykorzystują przede wszystkim paski klinowe, nowsze maszyny mogą wymagać paska wielorowkowego o odpowiedniej ilości rowków. Kupując nowy pasek najlepiej sprawdzić wcześniej w instrukcji obsługi jakiego potrzebujemy, a następnie dokonać potwierdzenia w internetowym sklepie rolniczym, czy dany pasek na pewno będzie pasował do posiadanego przez nas traktora. Ponieważ paski nie są drogie, w przypadku wątpliwości możemy zamówić kilka różnych, zwłaszcza gdy kupujemy w sklepie rolniczym online, gdzie ceny są wyjątkowo atrakcyjne. Gdy mamy już zamówiony towar pozostaje nam przejść do montażu paska w ciągniku. W tym celu luzujemy napinacz i zdejmujemy stary pasek, po czym sprawdzamy czy jego długość zgadza się z nowym. Warto zapamiętać jak stary był poprowadzony w traktorze, by w ten sam sposób założyć nowy. Następnie napinamy go tak, by po naciśnięciu palcem uginał się na nie więcej niż jeden centymetr.
Nie ma jednoznacznego interwału czasowego, jeśli chodzi o wymianę pasków klinowych w traktorach. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie stanu tego, który posiadamy. Róbmy to przynajmniej raz na kilka miesięcy, w ten sposób z pewnością nie zaskoczy nas nagła awaria. Ponieważ paski są tanie, warto posiadać przynajmniej jeden zapasowy na gospodarstwie, by w razie potrzeby móc natychmiast dokonać wymiany i znów posiadać sprawny traktor.