Retro traktor — klasyczny ciągnik rolniczy
Wiele gospodarstw rolnych wykorzystuje ciągniki, które wprawdzie lata świetności już dawno mają za sobą, ale z powodzeniem nadają się do codziennej pracy. W ogromnej większości są to modele Ursus, nierzadko kilkudziesięcioletnie. Nie tylko są one powszechnie używane, dla również bez większego problemu można znaleźć do nich części zamienne niezbędne do dokonania napraw czy modernizacji. Co więcej, są też pasjonaci, którzy posiadają jeszcze starsze maszyny rolnicze, które wprawdzie już nie wykonują ciężkich prac, ale mają sporą wartość jako klasyki. Nie oznacza to jednak, że można całkowicie odstawić je do szopy i po prostu o nich zapomnieć. Retro traktory też wymagają stosownej dbałości, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie pomimo upływu czasu.
Spis treści:
Odnowienie elementów metalowych
W przypadku ciągnika, który ma głównie wartość zabytkową lub kolekcjonerską, niezmiernie ważny jest wygląd. Dzięki temu pojazd będzie cieszył oko i zyska uznanie podczas różnorodnych zlotów czy pokazów. Warto więc zadbać o jego maskę i błotniki. Po latach pracy mogą pojawiać się na nich różne uszkodzenia, np. wgniecenia, a także ogniska korozji. Te wszystkie wady można bez większego problemu naprawić. Aby retro traktor zyskał lepszy wygląd, wgniecenia trzeba wyklepać za pomocą gumowego młotka. Jeśli nie jest to możliwe, powierzchnię da się wygładzić również poprzez zastosowanie masy szpachlowej.
Zanim jednak skupisz się na kwestiach wizualnych, powinieneś najpierw usunąć rdzę. W tym celu, za pomocą szlifierki kątowej i tarczy z papierem ściernym, zetrzyj cały lakier do gołej blachy. Można też oddać poszczególne elementy do piaskowania. Jeśli nie ma na nich poważniejszych ubytków, można je z powodzeniem odnowić. Konieczne jest też zastosowanie preparatu antykorozyjnego, a następnie podkładu reaktywnego, np. epoksydowego. Na tym etapie możesz wykonać szpachlowanie, by ostatecznie nanieść na powierzchnię lakier bazowy. Aby elementy błyszczały jak nowe, w końcowych etapach prac należy je pokryć warstwą lakieru bezbarwnego.
Naprawa usterek mechanicznych
Retro traktor powinien nie tylko cieszyć oko, ale i zachować możliwie jak najlepszą sprawność techniczną. Co prawda, nie będzie on już wykorzystywany do ciężkich prac polowych, ale dobrze byłoby, gdyby mógł się samodzielnie poruszać, a jego poszczególne podzespoły działały prawidłowo. Dzięki temu z pewnością zrobisz wrażenie podczas zlotów klasycznych maszyn rolniczych.
W pierwszej kolejności należy zająć się silnikiem. Jeśli jego parametry, takie jak ciśnienie oleju i kompresja na cylindrach, są już dalekie od normy, warto rozważyć generalny remont. Zapewne trzeba będzie wymienić olej i wyczyścić wszystkie filtry. Dobrym pomysłem jest oddanie pompy wtryskowej i wtryskiwacza paliwa do regeneracji. Wymiany zwykle wymaga też olej w skrzyni biegów, a filtr podnośnika powinien zostać wyczyszczony. Dzięki temu TUZ będzie w stanie podnieść sporo więcej, robiąc większe wrażenie na otoczeniu. Zlikwiduj luzy w układzie kierowniczym, wymieniając końcówki drążków, a także zużyte łożyska kół. Bardzo ważne jest też, aby uszczelnić wszystkie wycieki oleju i pozostałych płynów.