Lampy ostrzegawcze LED — dlaczego warto ich używać?
Kierowanie pojazdem rolniczym na drodze wymaga przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Należy do nich zadbanie o odpowiedni poziom oświetlenia. Każdy rolnik ma wpływ na jakość i wydajność lamp montowanych w maszynach. Wybierając solidne reflektory, które zapewniają dobrą widoczność, można poprawić nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale także zwiększyć możliwości pracy w nocy. Ma to szczególnie duże znaczenie w czasie prac wykonywanych w okresie jesiennym, gdy każdy dzień staje się coraz krótszy.
Spis treści:
Dlaczego warto zadbać o oświetlenie w ciągniku?
Lampy ostrzegawcze LED to istotny element bezpieczeństwa. Przydają się szczególnie, gdy rolnik wykonuje nietypowe manewry na drodze lub używa pojazdu o większych rozmiarach niż zwykle, np. kombajnu z hederem. W przypadku uszkodzonych lub niesprawnych świateł drogowych, kierowca ciągnika naraża się nie tylko na mandat, ale także przyczynia się do zwiększenia ryzyka wypadku. Będąc lepiej widocznym, można w porę ostrzec innych uczestników ruchu, którzy będą w stanie wcześniej dostosować prędkość jazdy do warunków na drodze.
Maszyny rolnicze zajmują niejednokrotnie dużo miejsca i ważą wiele ton. Dlatego zaopatrzenie się w lampy ostrzegawcze LED do ciągnika to rozsądne zachowanie. Pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Jak działają lampy ostrzegawcze LED?
Obecnie najczęściej wybieranym rodzajem oświetlenia są lampy LED. Angielska rozwinięcie tego skrótu light emitting diode oznacza diodę emitującą światło. W tradycyjnych żarówkach tym elementem był wolframowy żarnik, rozgrzany do wysokiej temperatury. W diodach LED jest to element półprzewodnikowy, którego rolą jest zamiana energii elektrycznej w światło.
Lampy ostrzegawcze LED nie mogą zbytnio się rozgrzewać, ponieważ mają temperaturę graniczną. Jej przekroczenie znacząco obniża żywotność takiej świetlówki. Ważnym elementem w lampach z półprzewodnikami jest układ chłodzenia wyposażony w części aluminiowe. Ten materiał skutecznie odprowadza nadmiar ciepła i chroni lampę przed przegrzaniem.
Lampy ostrzegawcze LED do ciągnika — wady i zalety
Największą zaletą oświetlenia ledowego do maszyn rolniczych jest jego duża sprawność energetyczna. Oznacza to, że znaczna większość energii przeznaczona na wytwarzanie światła faktycznie jest do tego wykorzystywana. Przeciętna lampa o tej konstrukcji wytrzymuje ponad 30 tysięcy roboczogodzin świecenia. To 3 lata oświetlenia bez przerwy. Warto także wspomnieć o odporności LED-ów na wstrząsy, które mogą zdarzać się podczas intensywnej pracy na polu.
Lampy ostrzegawcze LED do ciągnika będą ponadto zużywać średnio pięciokrotnie mniej energii niż popularne lampy halogenowe. Różnica pomiędzy nimi to właśnie ciepło, które jest bezpowrotnie tracone. Wadą LED-ów jest wyższa cena. Jednak inwestując raz w dobrej jakości produkt, można cieszyć się oświetleniem przez znacznie dłuższy czas, co niewątpliwie przemawia na korzyść technologii LED również pod względem ekonomicznym.