Informacje

Ursus C-360 – charakterystyka ciągnika

Nie ma w Polsce rolnika, który nie znałby ciągnika o nazwie Ursus C-360. Do tej pory jest jednym z najbardziej popularnych traktorów, które znane są również przez osoby nie powiązane w żaden sposób z gospodarstwem rolnym. Co ciekawe, są na tyle powszechne, że nadal możemy zauważyć je na polach podczas wykonywania niektórych czynności rolnych. Nic dziwnego, gdyż ich cena jest stosunkowo niska, a dodatkowo charakteryzują się niską awaryjnością i wieloletnią żywotnością. Przedstawiamy Państwu kilka ciekawych informacji na temat tego typu pojazdów.

Czym jest ciągnik rolniczy?

Dla niektórych może to być zabawne, jednak osoby mieszkające w mieście mogły nie mieć nigdy do czynienia z ciągnikiem i nie ma w tym nic dziwnego. Jest to pojazd mechaniczny, który przeznaczony jest głównie do celów rolniczych. Nazywany jest także „traktorem”, a w okresie międzywojennym używano również takich nazw jak „czołg” lub „ciągówka”. Co ciekawe, maksymalna prędkość poruszania się ciągnika rolniczego po drogach publicznych wynosi jedynie 30km/h. Używany jest do przemieszczania maszyn rolniczych i urządzeń, które nie mają własnego napędu. Można je często montować przy użyciu specjalnego trójpunktowego układu zawieszenia. Pierwszy polski ciągnik opuścił fabrykę „Ursus” w 1922 roku.

W jaki sposób zbudowane są ciągniki rolnicze?

Ciągnik zbudowany jest z wielu elementów, które połączone w całość umożliwiają poruszanie się pojazdu. Każdy traktor posiada takie części do ciągników jak silnik, sprzęgło, skrzynia przekładniowa, tylny most. Zadaniem silnika w Ursusie C-360 (https://www.zenox.pl/productlist/Pojazdy-rolnicze/Ursus/C-360) jest wprawianie w ruch kół napędowych. Dodatkowo napędza także inne, pomocnicze mechanizmy w pojeździe, takie jak prądnice, pompę podnośnika hydraulicznego. Jeśli chodzi o sprzęgło, jego zadaniem jest włączanie i wyłączanie napędu na inne mechanizmy ciągnika. Poza tym podobnie jak w samochodzie, umożliwia ruszanie i zmianę biegów. Skrzynia przekładniowa jest odpowiedzialna za zmianę prędkości, w jakiej porusza się ciągnik. Natomiast w tylnym moście znajduje się chociażby przekładnia główna i boczna. Istotne, podobnie jak w zwykłym samochodzie, jest mechanizm hamowania, a także kierowniczy. W razie ewentualnych uszkodzeń części do traktorów bez problemu znajdziemy w internetowych sklepach rolniczych, a także w sklepach stacjonarnych.

Podstawowe dane techniczne Ursus C-360

Ursus C-360 posiada wysokoprężny, czterosuwowy silnik S4003 z 4 cylindrami o pojemności skokowej 3120 cm sześciennych. Zużycie paliwa wynosi 265g/kWh. Moc silnika wynosi 38,2 kW przy 2200 obr.min. Warto zwrócić uwagę na maksymalny moment obrotowy, który wynosi 186 Nm. Masa silnika wynosi około 370 kilogramów. Pojazd porusza się maksymalną prędkością 25 km/h. Liczba obrotów wału odbioru mocy wynosi dokładnie 540 obrotów na minutę, przy 2000 obrotów na minutę silnika. Moc prądnicy wynosi 150 Watt, przy napięciu wynoszącym 12 V. Długość całego pojazdu wynosi 357 cm, szerokość 180 cm, natomiast masa wynosi trochę ponad 2 tony.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close