Maszyny rolnicze

Dobre szyby w maszynach rolniczych to gwarancja bezpiecznej pracy

Szyby rolnicze to niezbędny element każdego ciągnika. Główną funkcją szyb jest zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy spędzającego w swojej maszynie wiele godzin dziennie. W czasie pracy rolnik jest narażony przede wszystkim na chmurę pyłu złożonego z resztek roślin i piachu, które unoszą się w powietrzu podczas jazdy. Szyba rolnicza stanowi barierę uniemożliwiającą dotarcie kurzu do układu oddechowego. Dzięki temu praca na roli nie będzie odbywać się kosztem zdrowia. Należy przy tym pamiętać o zapewnieniu kierowcy odpowiedniej widoczności, która również decyduje o bezpieczeństwie pracy rolnika. Źle dobrana szyba może być przyczyną wypadku, dlatego warto zastanowić się nad jej wymianą na bardziej satysfakcjonujący odpowiednik.

Jak wybrać dobrą szybę rolniczą?

Oślepienie wynikające ze zbyt dużego nasłonecznienia oraz nadmierne nagrzewanie się kabiny maszyn rolniczych to częste problemy, z którymi muszą mierzyć się rolnicy. Okazuje się jednak, że rozwiązanie tego problemu jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym można sprawić, że praca rolnika w pełnym słońcu przestanie być tak uciążliwa. Wystarczy jedynie zakupić odpowiednio dobraną szybę rolniczą, korzystając chociażby z internetowych sklepów rolniczych, w których na spokojnie można porównać parametry różnych modeli części rolniczych. Szyba powinna przede wszystkim odpowiadać typowi ciągnika, dlatego przed zakupem należy sprawdzić model posiadanej maszyny rolniczej.

Do najważniejszych porównywanych parametrów można zaliczyć: typ szkła, grubość szyby, odporność na zarysowania i uderzenia oraz odpowiedni odcień szyby. Szyba przyciemniana do traktora pozwoli zredukować ilość światła słonecznego docierającego do kierowcy, co pozwoli rolnikowi lepiej skupić się na pracy oraz obniżyć temperaturę w kabinie. Nie może być jednak zbyt ciemna, by nie ograniczać widoczności. Grubość i wytrzymałość szyby również są bardzo istotne, ponieważ bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pracy rolnika. Zdarza się, że uderzające w zwykłą szybę kamienie powodują odpryski, a te doprowadzają do uszkodzenia ich wewnętrznej struktury i w konsekwencji – całkowitego zniszczenia. Tych problemów można uniknąć korzystając z szyb rolniczych wysokiej jakości, które są dostępne od zaraz w wielu internetowych sklepach rolniczych. Oferta przedstawiana na stronach internetowych obejmuje szeroki zakres części rolniczych, w tym części do traktorów, a dodatkowo ich cena jest często znacznie niższa niż w sklepach stacjonarnych.

Czy można wymienić szybę samodzielnie?

Po zakupie wybranej części do traktora możesz ją zamontować samodzielnie. Wystarczającymi narzędziami jest drut służący do wyjęcia szyby, nóż do wycięcia pozostałości uszczelki oraz przyssawki wspomagające wymianę szyby. Dodatkowo niezbędne będzie spoiwo w postaci odpowiedniego kleju oraz odrobina środka chemicznego do przetarcia resztek kleju z karoserii traktora. Warto wspomnieć, że samodzielny montaż szyby rolniczej jest o wiele tańszy. Poza tym, unikając dojazdu do serwisu oddalonego o kilkanaście kilometrów, oszczędza się również na czasie.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close