Zetor 7745 – czym się wyróżniał?
Zetor 7745 to jeden z najpopularniejszych ciągników w polskich gospodarstwach rolnych. Stanowi alternatywę Ursusa, a rolnicy cenią go za dobrą wydajność i niezawodność. Często wybierany jest ze względu na niską cenę części zamiennych oraz płynów eksploatacyjnych. Dlaczego Zetor 7745 znajduje szerokie zastosowanie w polskich gospodarstwach rolnych? Czym się wyróżnia na tle konkurencyjnych maszyn?
Spis treści:
Zetor 7745 – historia
Zetor 7745 to czeski ciągnik produkowany w latach 1986 – 1992. Przedsiębiorstwo Zetor zostało założone w trudnej, powojennej rzeczywistości. Celem firmy było stworzenie stosunkowo tanich maszyn, których eksploatacja będzie prosta, w konsekwencji czego gospodarstwa rolne będą dużo bardziej wydajne.
Eksperci są zdania, że ciągniki Zetor odniosły sukces, gdyż na przestrzeni lat dopasowywały swoje urządzenia do wymagań i potrzeb rolników. Nie przymykano oka na uwagi, a każdy element był poprawiany, aby uczynić rolnictwo bardziej profesjonalnym. Starano się zminimalizować udział człowieka i przekształcić gospodarki w bardziej zmechanizowane jednostki. Dzięki swojej strategii, ciągniki Zetor przez ponad 60 lat zostały sprzedane do ok. 100 krajów na całym świecie w ilości 1,2 mln sztuk. To pozwoliło uczynić markę światową. Badawczo-Rozwojowa Baza Zetora na bieżąco wprowadzała innowacje, dzięki czemu maszyny, jak na swoje czasy, były bardzo nowoczesne.
Zetor 7745 – ciekawostki
Niewiele osób wie, że Badawczo-Rozwojowa Baza Zetora pracowała nad wprowadzeniem traktora na gąsienicach. Urządzenie na rysunkach projektowych przypomina nieco tradycyjny czołg. Jednak model nie odniósł zbyt dużego sukcesu, dlatego zaczęto produkcję maszyn na klasycznych kołach.
To Zetor zapoczątkował koncepcję wykorzystania zunifikowanych elementów do różnych modeli. Dzięki temu jeden rodzaj komponentu był odpowiedni dla kilku maszyn. Poprzez to nie tylko przyspieszono produkcję, ale również zwiększono jej wolumen. Pomysł został pierwszy raz wygłoszony na drugiej Wystawie Czechosłowackiego Przemysłu Maszynowego w Brnie. Podobną taktykę biznesową przyjęło więcej przedsiębiorstw zagranicznych. Przez cały XX wiek Zetor cieszył się niesłabnącą popularnością. Przedsiębiorstwo wprowadziło m.in. jeden z pierwszych systemów hydraulicznych, Zetormatic.
Jednak XXI wiek stawiał nowe możliwości oraz wyzwania, z którymi musieli zmierzyć się inżynierowie pracujący dla czeskiej firmy. W odpowiedzi na rosnącą mechanizację rolnictwa oraz większy udział nowoczesnych technologii w przedsiębiorstwach rolnych. Wzmożone prace projektowe zorientowane głównie na wydajność pozwoliły zaprezentować na wystawie Agritechnica 2009 po raz pierwszy prototyp traktora Maxterra.
Traktory Zetor budowały powojenną rzeczywistość w Europie. Dzięki czeskiej firmie obecnie jest tak duży dostęp do tanich części zamiennych dla większości starszych modeli. W dużym stopniu przyczyniło się to do rozwoju bardziej zmechanizowanych gospodarstw rolnych, które mogą maksymalizować swoje zbiory przy udziale maszyn rolniczych.