Części do maszyn rolniczych

Noże do wertykulatora – wybierz odpowiednie

Dbanie o tereny zielone wymaga wielu różnych zabiegów. Należą do nich koszenie trawy, dbanie o ściółkę i glebę, a także regenerację po sezonie zimowym. Jednym z najbardziej wartościowych zabiegów jest wertykulacja, która łączy kilka zabiegów w jedną sprawną operację. Dzięki niej łąka, trawnik lub ogródek będzie wyglądał naprawdę estetycznie. Czym jest wertykulator i jak należy go używać?

Co to jest wertykulator?  

Wertykulator należy do najbardziej zaawansowanych urządzeń do pielęgnacji gleby i trawników. Dociera do głębokich warstw gleby i usuwa z niej resztki mchu oraz pozostałości po filcu. Noże do wertykulatora podnoszą złogi i usuwają wszystkie niepotrzebne naleciałości, które hamują rozwój gleby i wzrost roślin. Po zabiegu gleba lepiej przepuszcza wodę, substancje odżywcze oraz jest napowietrzona. Wertykulator posiada specjalny wałek z głęboko osadzonymi nożami, które przekształcają warstwę gleby. Sprzyja to dobremu ukorzenieniu się trawy i roślin, które mają rosnąć w ogrodzie. Stopień dotarcia wertykulatora do gleby można regulować za pomocą specjalnych pokręteł i zmieniać wysokość, na której pracują noże. 

Jakie noże można spotkać w wertykulatorach?  

Jednymi z najbardziej istotnych elementów wertykulatora są ostre noże. Występują w kilku kategoriach i służą do różnych celów. Pod względem konstrukcji można wyróżnić następujące noże do wertykulatora:  

  • noże stałe – zachowują stałą pozycję względem wału roboczego. Zazwyczaj są to dwie ostre krawędzie występujące w pewnym oddaleniu od siebie. Są to uniwersalne ostrza, idealne do cięcia większości trawników.  
  • noże wahliwe – łączą się w komplety, które montuje się na pojedynczych uchwytach. Te noże do wertykulatora mają większą zdolność do zbierania niewielkich kamieni oraz żwiru. Sprawdzają się w bardziej zanieczyszczonym środowisku i dobrze radzą sobie z chwastami i roślinami trudnymi do wykarczowania.  
  • noże podwójne – są dwukrotnie częściej zagęszczone w stosunku do noży wahliwych lub stałych. Mają wysoką wytrzymałość, stosuje się je do wysokiej jakości trawników o charakterze rekreacyjnym lub komercyjnym. Najczęściej używa się ich na polach golfowych. 

Wszystkie noże do wertykulatora kupuje się w kompletach, dzięki temu ich zmiana jest stosunkowo prosta. nie należy wymieniać pojedynczych noży, ponieważ jakość zabiegu wertykulacji może na tym ucierpieć. 

Jakich zasad należy przestrzegać w czasie pracy wertykulatora? 

Wertykulator jest urządzeniem o dużej mocy, dlatego podczas jego używania należy stosować się do kilku ważnych zasad: 

  • podczas obsługi urządzenia należy chodzić w twardym obuwiu. Nieosłonięte nogi są narażone na szybko tnące noże do wertykulatora, które mogą być niebezpieczne. 
  • warto używać okularów ochronnych i osłon na uszy. Urządzenie jest bardzo hałaśliwe i może nieprzyjemnie zaskoczyć użytkownika. 
  • przed rozpoczęciem zabiegu należy lepiej rozpoznać teren, usunąć z niego druty, kości, kamienie oraz wszelkie przeszkody, które mogą utrudnić pracę wertykulatora. 
  • pracę podczas zabiegu należy wykonywać pod okiem dorosłego lub osoby zaznajomionej z możliwościami wertykulatora. Należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci lub zwierzęta, które przebywają w okolicy. 

W razie wszelkich wątpliwości warto sięgnąć do instrukcji obsługi, w której znajdują się wszystkie wskazówki i zasady używania sprzętu. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button
Close