Maszyny rolnicze

Jak działa siewnik?

Ciężko wyobrazić sobie nowoczesne rolnictwo bez siewników. Na przestrzeni dziejów lubiły one zmieniać swoją formę, aż doszły do obecnej, gdzie wszystkie elementy są zmechanizowane. W odstawkę poszły tradycyjne konie i intensywna praca ludzi. Jak działają współczesne siewniki i jakie są ich najpopularniejsze odmiany? 

Z jakich części składa się siewnik? 

Siewnik to rodzaj urządzenia, który nie posiada własnego napędu. W każdym wypadku musi być podczepiony do ciągnika rolniczego. Składa się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym z nich jest specjalny zbiornik, gdzie umieszcza się wszystkie nasiona. Połączony on jest z ustawionymi poprzecznie aparatami, których celem jest równomierne rozsiewanie ziarna. Dołączone są do nich wspomagające redlice. Na samym dole umieszczony jest jeszcze zgarniacz do siewnika

Zasada działania siewników

Jak już wiadomo siewnik nie posiada swojego napędu. Aparaty jednak muszą użyć jakiejś siły, żeby prawidłowo rozprowadzać nasiona. W takich momentach pomocne są koła, które posiadają odpowiednie układy kół zębatych. Dzięki nim przenosi się siły, które napędzają specjalne mieszadło. To właśnie ono wspomaga wyjście wszystkich ziaren na zewnątrz. Najczęściej wykonane jest z plastiku, choć zdarzają się też wytrzymalsze rodzaje. 

Mieszadło posiada jeszcze umiejętność rozdzielania ziaren na jak najmniejsze wielkości. Wiele z nich nie przedostaje się dalej dzięki nastawieniu wysokości szczeliny. Po podziale ziarna trafiają one poprzez plastikowe lub metalowe rury do redlic. Są one bardzo długie, przez co nasiona trafiają aż do samej ziemi. Dzięki dużej ilości rozgałęzień ziarna trafiają do gruntu bardzo szerokim pasem. Wszystko porządkują dodatkowo zgarniacze siewnikowe. Dawki można regulować dzięki skrzyniom przekładniowym. 

Najpopularniejsze rodzaje siewników

Najpopularniejszym rodzajem siewnika jest wersja rzędowa, która znajduje się na większości gospodarstw. Mają one budowę bardzo zbliżoną do opisu podanego powyżej. Istnieją jednak jeszcze inne, bardziej wyspecjalizowane siewniki, między innymi pneumatyczne. Występuje one w wersji podciśnieniowej i nadciśnieniowej. Posiada on podobną komorę na nasiona, ale inny jest sposób dystrybuowania, która opiera się na działaniu wysokiego ciśnienia. Oprócz tego posiada specjalną tarczę wysiewającą. Z powodu swojego działania wymaga wentylatora i dozownika. Reszta budowy jest podobna: redlice i rozdzielacze mają podobny sposób działania. Całość opiera się na specjalnej przekładni łańcuchowej. 

Inny jest sposób działania siewników precyzyjnych, które jeżdżą dzięki dwóm kołom podporowo-jezdnym. Wysiewanie odbywa się tu za pomocą specjalnych pierścieni. Całość regulowana jest za pomocą sprzęgła. Pierścienie zamontowane są na wałku wygarniającym. Ciekawym dodatkiem przy okazji takich siewników są spulchniacze gleby, dzięki którym można jeszcze lepiej zadbać o nią po przesiewie. Dużym ułatwieniem w takich przypadkach są również koła ugniatające, dzięki którym praca jest dużo bardziej płynna. Dzięki nowoczesnym siewnikom udane wysianie całego pola to kwestia paru godzin. 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button
Close